Projekt domu jednorodzinnego pod Łodzią
O projekcie opowiadają jego twórcy, architekci z pracowni A-88.
Projekt wykonaliśmy dla inwestora o sprecyzowanym guście. Bryła domu składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi betonowy prostopadłościan od strony wejściowej, “ocieplony” naturalnym drewnem w strefie wejściowej. Drugą zaś, archetypiczna bryła z dwuspadowym dachem. Jej elewacja wykończona została z wykorzystanie, podłużnej cegły betonowej. Dach - bez okapów, z systemem rynien ukrytych. Będzie dachem solarnym, z zastosowaniem technologii SunRoof. Zapewni zasilanie domu w energię elektryczną, a także prąd do ładowania samochodu elektrycznego. Od strony ogrodu dom posiada rozległe przeszklenia, łączące wizualnie strefę dzienną oraz SPA, pozwalające w ciepłe dni otworzyć się na zewnętrze. Wtedy taras będzie stanowił niejako poszerzenie salonu. W sąsiedztwie tarasu znajduje się przykrywany basen, a dalej - w głębi działki - miejsce z paleniskiem.
Konstrukcja betonowej części domu - zarówno ściany, jak i stropy - zaprojektowana została z prefabrykatów. Ściany zespolone z dwóch płyt typu filigran, stanowiących warstwę wykończeniową, traktowanych jako szalunek tracony, połączonych ze sobą specjalnymi kratownicami. Stropy - również z płyt filigran, z warstwą nadbetonu, wylewanego na budowie. Taka technologia pozwala znacznie przyśpieszyć czas budowy oraz zmniejszyć powierzchnię placu budowy i liczbę osób potrzebną do wzniesienia domu, a montaż elementów możliwy jest niezależnie od warunków atmosferycznych.
Powierzchnia domu to 300 m kw. Na parterze znajduje się dwukondygnacyjna strefa dzienna - stanowiący otwartą przestrzeń salon z jadalnią i kuchnią, przylegający do salonu ogród zimowy, sypialnia główna z łazienką, gabinet, wc dla gości oraz strefa SPA z sauną, prysznicem i sprzętem do ćwiczeń - z widokiem na ogród. Na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie, jedna z bezpośrednim widokiem z okna na las, druga - z otwierającym się na las, dużym tarasem.
Więcej na: a-88.pl/dom-jednorodzinny-kolumna
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością