Projekt konkursowy budynku Nadleśnictwa w Człuchowie
Prezentowana koncepcja powstała w ramach konkursu architektonicznego na projekt budynku biurowego Nadleśnictwa Człuchów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni użytkowej wpisanej w otoczenie.
Założenia projektowe
Projekt zlokalizowano w Kiełpinie, w gminie Człuchów (woj. pomorskie), na terenie Nadleśnictwa Człuchów, cechującym się wysokim stopniem zalesienia. W związku z tym bryły wpisano w obszar opracowania, nie ingerując mocno w jego charakter. Wiodącą ideą podczas procesu projektowego było kreowanie przestrzeni łączącej się z terenami leśnymi, tak aby zabudowania nie dominowały nad otoczeniem, a były jego uzupełnieniem.
Nawiązanie do infrastruktury leśnej miało być widoczne z wnętrza budynku, dlatego czerpano inspiracje z okolicznej szaty roślinnej. Projekt zakłada powstanie budynku biurowego dedykowanego potrzebom pracowników nadleśnictwa oraz uczestników odbywających się tam konferencji. Nowy budynek ma być alternatywą dla dotychczasowego, zlokalizowanego przy ulicy Sobieskiego 3 w Człuchowie.
Praca nad projektem
Projektowanie poprzedziły analizy krajobrazowo – technologiczne. Uwzględniono m.in. kontekst otoczenia - w bezpośrednim sąsiedztwie działki znajduje się gęste zadrzewienie. Stało się ono źródłem inspiracji - wykorzystano motyw szyszki, który wpłynął na finalny kształt bryły i wnętrz. Budynek składa się z dwóch głównych części, jakimi są sala konferencyjna przewidziana na 50 osób oraz dwukondygnacyjna strefa biurowa. Połączono je reprezentacyjnym lobby z recepcją oraz przestronną strefą odpoczynku.
Aranżacja wnętrz
W aranżacji wnętrz zastosowano kasetony na sufitach, które obok funkcji dekoracyjnej stanowią ważny element konstrukcyjny - wzmocnienie dachu. W centralnej części, wygrodzonej szklaną taflą, stworzono przestrzeń do przyjmowania interesantów, z bezpośrednim dopływem świata poprzez świetlik. Zastosowanie przeszkleń zapewnia otwarcie na otaczającą budynek zieleń. Roślinność we wnętrzach zrealizowano dodatkowo poprzez umiejscowienie w strefie wejściowej zielonej ściany.
Charakter otoczenia został dodatkowo podkreślony poprzez wykorzystanie siedzisk w kształcie nawiązującym do kamieni. Zastosowano też wielkoformatowe okna zapewniające nieograniczony przepływ światła, a tym samym lepszy komfort pracy i odpoczynku.
Konstrukcja i materiały wykończeniowe
Wykorzystano materiały konstrukcyjne, które zapewniają odpowiednią nośność, jednocześnie charakteryzujące się niskim śladem węglowym. Główne rdzenie konstrukcyjne wykonano w technologii drewna klejonego krzyżowo - CLT, które wykazuje dobre właściwości przenoszenia obciążeń.
Materiał użyty na wschodniej elewacji jest autorskim pomysłem - to “żywa ściana”, do montażu której przewidziano drewno z wycinki. Jako materiał izolacyjny wykorzystano wełnę mineralną twardą, która dobrze izoluje budynek, a jednocześnie jest niepalna oraz ekologiczna. Trzonem konstrukcyjnym dachu jest blacha trapezowa, która pozwala na dobre przenoszenie obciążeń - jest lekka, sztywna oraz bardzo wytrzymała. Pod panelami fotowoltaicznymi zastosowano standardowe stropodachy, a na pozostałych częściach dachy zielone ekstensywne. W budynku wykorzystano system dualny do filtracji wody szarej, na terenie działki przewidziano też pojemniki na wodę deszczową, która zasila tereny zielone.
Oczyszczalnia ścieków, wentylacja i fotowoltaika
Na działce zlokalizowano oczyszczalnie ścieków. Ogrzewanie budynku odbywa się za pomocą pompy ciepła. Zastosowano też ogrzewanie podłogowe na terenie całego obiektu. Budynek jest wentylowany za pomocą centrali wentylacyjnej z rekuperacją, która pozwala na wymianę powietrza bez strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Aby obniżyć zapotrzebowanie na energię zakupioną, wykorzystano OZE. W projekcie przewidziano miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych na dachu w strefie rotundy oraz części biurowej.
- Więcej o:
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?
Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie projektu BIT CREATIVE. Czołowe produkty zostały użyte jako elementy wystroju wnętrza