Projekt konkursowy ENTROPIC + Studio4SPACE - budynek jubileuszowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Prezentowana praca została zakwalifikowana jako jedna z pięciu do drugiego etapu konkursu i finalnie uzyskała wyróżnienie honorowe.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA IDEOWE
Aby pobudzić ciekawość, ułatwić współpracę i stworzyć “kreatywny szum”, wokół którego studenci będą chcieli przebywać, projektujemy budynek dążący w kierunku przejrzystości, widoczności i wzajemnych powiązań. Co to znaczy? Widoczność do i z laboratoriów, przestrzeni współpracy i środowisk sal wykładowych sprawia, że te wysoce wyspecjalizowane programy stają się miejscem, które zachęcają studentów do odkrywania. Chociaż sam kontakt wzrokowy jest działaniem pasywnym, może wzbudzać nowe zainteresowania, pomysły i wspierać środowisko, w którym może rozwijać się interdyscyplinarna współpraca. Podkreśla to i wykorzystuje energię z grupowego uczenia się opartego na projektach, które studenci mogą znaleźć tylko w osobistym środowisku kampusowym.
Proponowany budynek pozwala wyróżnić kilka działów zapisanych w jego DNA:
IDEA
Budynek miękko wpisuje się w proporcje istniejącej tkanki miejskiej łącząc dwie skale - uniwersytetu i miasta. Od strony północnej sąsiaduje z niskimi magazynami i zabudową mieszkaniową w dalszej perspektywie, rosnąc kaskadowo aż do wysokości budynków uniwersyteckich od strony południowej. Każdy kolejny stopień stanowi odrębny ogród, krajobraz nauki, interakcji i dzielenia się pomysłami. Podobnie we wnętrzu budynku, gdzie przecinające budynek atria otwierają osie widokowe, łączą i wspierają interaktywność między różnymi grupami studentów. Działanie to pozwala na zmianę sposobu uczenia zachęcając do nieformalnej, wychodzącej poza schematy, wymiany pomysłów. Projektowane przez nas kaskadowe tarasy i atria stają się społecznym inkubatorem nauki.
Cały budynek można obejść dookoła, wspinając się otwartymi atriami ku górze, aż do ogrodu zimowego, następnie łagodnie schodząc schodami zewnętrznymi po zachodniej części budynku aż do poziomu terenu. Układ tarasowy pozwala jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość światła do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi zlokalizowanych w sąsiednim budynku, na terenach wojskowych.
Wertykalny podział elewacji wpisuje się w typologię fasad sąsiadujących gmachów, dodatkowo działając jako żaluzje blokujące przed nadmiernym przegrzewaniem się budynku i bezpośrednim światłem.
EMOCJE
Bryła budynku, układ rzutów oraz kompozycja elewacji pozwalają doświadczyć zarówno dużych otwartych przestrzeni jak i zakamarków z dala od zgiełku kampusu. Obiekt jest jednak w założeniu budynkiem otwartym, pozbawionym sztucznych barier. Ma przekazywać filozofię wspólnoty uniwersyteckiej i celebrować naukę. Główny hol przechodzi płynnie w przecinające wszystkie kondygnacje, otwarte atria, które z jednej strony prowadzą szerokimi schodami/siedziskami w dół do foyer głównej auli, z drugiej prowadzą w górę aż do ogrodu zimowego na samym szczycie, oferując na każdej kondygnacji zróżnicowane miejsca do spotkań i nauki. Cała ta przestrzeń łączy wszystkie funkcje budynku i pozwala budować wspólnotę wokół wartości reprezentowanych przez UEK.
FUNKCJA
Program budynku ułożony jest zgodnie z przepływem ludzi i wielkością/pojemnością sal. Na niższych kondygnacjach znajdują się największe pomieszczenia generujące ruch i hałas. Im wyższa kondygnacja tym większe rozdrobnienie na mniejsze sale wykładowe, po administrację na najwyższych kondygnacjach złożoną z niewielkich pokoi biurowych i proponowanych przez nas open space’ów. Większość sal może być łączona lub dzielona działowymi ścianami akustycznymi, co zapewnia elastyczność budynku i umożliwia łatwe zmiany w jego strukturze w zależności od potrzeb chwili.
Na potrzeby dużych wydarzeń, możliwe jest wydzielenie kurtynami akustycznymi głównej auli z foyer od reszty budynku. Ta strefa będzie miała swoje wejście dla gości i dostęp bezpośrednio z garażu do części technicznych i pomieszczeń dla prelegentów/występujących.
- Program: Uniwerystet, Hotel, Restauracja, Aula konferencyjno-kongresowa
- Powierzchnia: 13 500 m kw.
- Lokalizacja: Kraków, Polska
- Zamawiający: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Autor: Atelier ENTROPIC + Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE
- Zespół projektowy: ENTROPIC: Geoffrey Eberle, Magdalena Mróz, Dionysios Kakoulis; Studio4SPACE: Bartek Dendura, Katarzyna Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Obara, Lukas Patrick Olma, Sylwia Chudzik
- Rok: 2022
- Więcej o:
Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?