Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!

Redakcja/mat. prasowe

Konkurs KOŁO na projekt łazienki odbywa się co roku. Jego organizatorem jest marka Geberit, a odbiorcami architekci i studenci architektury. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu, jakim regularnie cieszy się to wydarzenie, możemy podziwiać niezwykle interesujące projekty i realizacje toalet publicznych. Partnerem tegorocznej odsłony został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską. Ogłaszamy start 23. edycji Konkursu KOŁO!

„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!
„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!
mat. prasowe / Projekt plakatu: Ola Woldańska-Płocińska

Konkurs KOŁO podnosi temat zbyt małej liczby toalet publicznych w Polsce, a także warunki panujące w istniejących obiektach tego typu, które pozostawiają wiele do życzenia. W ciągu ostatnich ponad dwudziestu lat, dzięki organizatorowi, partnerom i autorom najlepiej ocenionych prac w wielu miejscach w naszym kraju zostały zbudowane nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety ogólnodostępne. Warto podkreślić, że toalety stacjonarne są o wiele bardziej ekologicznym i zwyczajnie przyjemniejszym dla oka rozwiązaniem niż ich przenośne odpowiedniki, które możemy obecnie spotkać w miejscach o charakterze turystycznym. Podobnie sytuacja wygląda w Dolinie Chochołowskiej, która została wybrana jako lokalizacja tegorocznej edycji Konkursu KOŁO. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków w Tatrach, zatem potrzeba podniesienia komfortu odwiedzających go turystów wydaje się oczywista. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, partnera najnowszej odsłony Konkursu, podjął decyzję o sukcesywnej wymianie przenośnych szaletów na stacjonarne. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być realizacja zwycięskiego projektu w rejonie polany Huciska.

Toaleta KOŁO szlaku

Konkurs jest skierowany do studentów architektury oraz architektów. Organizator postawił przed nimi zadanie przygotowania projektu szaletu publicznego wraz z pomieszczeniem gospodarczym na potrzeby Tatrzańskiego Parku Krajobrazowego. Zrealizowana zwycięska koncepcja zostanie udostępniona turystom w rejonie polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej. Zaproponowana bryła ma wpisywać się w otoczenie, a także nawiązywać do lokalnej przyrody, tradycji, kultury i historii. Ponadto w pracy projektowej twórcy powinni wykorzystać produkty marek Geberit i/lub KOŁO. Toaleta musi być zaprojektowana w taki sposób, aby mogły z niej skorzystać różne grupy odbiorców, w tym również osoby o specjalnych potrzebach (niepełnosprawne), a także opiekunowie z małymi dziećmi i osoby starsze. Nie mniej ważne jest też użycie źródeł energii odnawialnej, materiałów naturalnego pochodzenia, które będą przyjazne dla środowiska, odzysku wody oraz rozwiązań, które znacząco przyczynią się do zmiany nieekologicznych zachowań turystów.

Start pod okiem autorytetów

Konkurs na projekt łazienki to jedna z najstarszych inicjatyw tego typu w Polsce. Na przestrzeni lat wzięły w nim udział setki projektantów i architektów, dla wielu z nich był on początkiem i furtką do kariery. Co roku w gronie jurorów zasiadają autorytety z branży projektowej. Koncepcje nadesłane na tegoroczną edycję konkursu oceni jury w składzie:

  • dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa,
  • Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes,
  • Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP,
  • prof. Jan Sikora – wykładowca na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza,
  • Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medousagroup,
  • Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes,
  • Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o.,
  • Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego,
  • Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka Gminy Kościelisko,
  • Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego,
  • Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego.

Spośród zgłoszonych prac jurorzy wybiorą najlepszy projekt, przyznają także wyróżnienia i nagrody specjalne. Również internauci będą mieli okazję wybrać koncepcję, która najbardziej im się podoba, w głosowaniu na profilu marki Geberit na portalu Facebook. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. zł.

„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!
„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!
mat. prasowe / Projekt plakatów: Ola Woldańska-Płocińska

Harmonogram konkursu

Regulamin konkursu wraz ze wszelkimi wytycznymi technicznymi i materiałowymi dotyczącymi projektów i lokalizacji, szczegółami na temat nadsyłania zgłoszeń oraz harmonogramem jest dostępny na stronie www.konkurskolo.pl.

Termin nadsyłania projektów mija 11.10.2021 roku, sugerujemy jednak wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem. Wszelkie pytania w sprawach związanych z konkursem należy kierować do organizatora poprzez formularz na stronie www.konkurskolo.pl do 7.06.2021 roku.

Laureatów konkursu „Projekt Łazienki 2021” poznamy w listopadzie 2021 roku podczas uroczystej gali – w większym gronie lub online (w zależności od tego, która opcja będzie możliwa).

Komisarzem konkursu „Projekt Łazienki 2021” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Autorką projektów plakatów jest Ola Woldańska-Płocińska.

Jury konkursowe „Projekt Łazienki 2021”
Jury konkursowe „Projekt Łazienki 2021”
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

„Projekt Łazienki 2021” – startuje 23. edycja Konkursu KOŁO!