Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich - spotkanie online z Jerzym S. Majewskim

WG

Organizatorzy wystawy "Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich" ruszają z programem online. Zapraszamy na wykład Jerzego S. Majewskiego - varsavianisty i historyka sztuki, autora książki „Historia warszawskich kin”. Opowie on o warszawskich kinach przed 1939 rokiem.

Kina warszawskie przed 1939 r. Wykład Jerzego S. Majewskiego
Kina warszawskie przed 1939 r. Wykład Jerzego S. Majewskiego
Fot. mat. pras

Pandemia koronawirusa wszystkim pokrzyżowała plany. 14 marca w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury miał odbyć się wernisaż wystawy "Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich". Niestety, na chwilę przed otwarciem wystawy zamknięto wszystkie instytucje kulturalne. Na razie ciężko zgadywać, kiedy kiedy wszystko wróci do normy, dlatego organizatorzy ruszają z programem online, towarzyszącym "Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich" - będą to spotkania z ciekawymi ludźmi, filmowe oprowadzanie po wystawie i dyskusje z kinowymi ekspertami. 

Cykl rozpocznie spotkanie z Jerzym S. Majewskim, varsavianistą i historykiem sztuki, autorem książki „Historia warszawskich kin”. Poszukamy odpowiedzi na pytania, jaką role kina pełniły dawniej, a jaką mają teraz? Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały?

Tak na swój wykład zaprasza Jerzy S. Majewski:

„Jak będzie wyglądała sytuacja kin w mieście po epidemii, tego nie wie nikt. Trzeba jednak pamiętać, że kina w swoich dziejach, zarówno na świecie, jak i w Polsce przeżywały już szereg głębokich zmian, wstrząsów i rewolucji. W swoim wykładzie opowiem o dziejach warszawskich kin od czasów ich powstania na początku XX wieku po rok 1939. W tym czasie kina przezywały kilka wstrząsów. Były nim pierwsza wojna światowa, wielki kryzys, wprowadzenie filmu dźwiękowego. Kres istnieniu dawnych kin przyniósł wybuch drugiej wojny światowej. Zapraszam do słuchania wykładu.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 kwietnia. Live stream z Jerzym S. Majewskim rozpocznie się o godz. 18:00 w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/528867714493648/

Serdecznie zapraszamy!

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich - spotkanie online z Jerzym S. Majewskim