Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znika kultowe Kino Neptun w Gdańsku

red

Ostatni seans w Kinie Neptun odbył się 31 maja. Teraz budynek jest już zamknięty i czeka na przebudowę

Kino Neptun (wcześniej nosiło nazwę Leningrad) uruchomione zostało 1 listopada 1953 r. Ówcześnie było największym na Wybrzeżu. Sala kinowa mogła pomieścić nawet 1200 osób. Budynek kina ozdobiony został mozaiką autorstwa Anny Fiszer. Mozaika powstała w 1957 r. i dziś uchodzi za ważny przykład powojennej twórczości gdańskich artystów.

Los budynku nie jest jednak pewny. Właściciel kina chce, aby w tym miejscu powstał hotel "Hampton by Hilton" oraz powierzchnie handlowe. Plany te zaalarmowały mieszkańców, którzy stanęli w obronie budynku i zdobiącej go mozaiki. Na Facebooku powstała strona "Nie dla zburzenia Kina Neptun" oraz uruchomiono internetową petycję. Gdańszczanie obawiają się, że zniknie mozaika oraz zdobiące hol i poczekalnię detale wykonane w technice dekoracyjnej sgrafitto.

Na naszych oczach na mocy bezdusznych i nieprzemyślanych decyzji administracyjnych, odchodzi w niebyt dorobek pierwszego pokolenia twórców, którzy po II wojnie światowej związali się z Gdańskiem i tworzyli jego artystyczne oblicze, którego jesteśmy dziedzicami i w związku z tym na nas spoczywa obowiązek opieki nad nim - piszą autorzy petycji.

Właściciel otrzymał już pozwolenie na budowę i ta ruszyć ma w drugiej połowie tego roku.

Budynek ma być gotowy pod koniec 2017 r. Na powierzchni 8 tys. m kw. znajdą się 154 pokoje i dwie sale konferencyjne. Wnętrze sali kinowej zostanie podzielone na kondygnacje z oknami, które będą wychodzić na ul. Lektykarską. Miejsce mozaiki zajmie szklana fasada. Dodatkowo pod ziemią powstanie parking, który pomieści 34 samochody.

hilton, dluga, piwna, kino neptun,materiały prasowe

Na pocieszenie inwestor zapowiedział, że w podziemiach powstanie niewielkie pomieszczenie, w którym działać będzie ogólnodostępne kino studyjne dla ok. 50 widzów. Cała inwestycja ma pochłonąć około 70 mln zł. Co myślicie o przebudowie?

    Więcej o:

Skomentuj:

Znika kultowe Kino Neptun w Gdańsku