Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich

WG/Red. Pressland/ mat. organizatorów

W tym roku mija dokładnie 90. lat od powstania kina Atlantic. To dziś najstarsze działające kino Warszawy. Od środy (20.05) w sąsiadującym z nim ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę poświęconą miejskim przybytkom X muzy. Otwarcie wystawy „Przekrój kino!” w marcu wstrzymała epidemia.

Wystawa "Przekrój kino!"
Wystawa "Przekrój kino!"
Fot. Mat. organizatorów

Celem „Przekrój kino!” jest zaprezentowanie architektury w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych.

Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz?  Atlantic, Iluzjon i nieistniejąca już Skarpa to obiekty, od których rozpoczyna się cała opowieść. Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały?

Kino Atlantic - zdjęcie z 1961 roku
Kino Atlantic - zdjęcie z 1961 roku
Fot. NAC/ sygn. 3/51/0/10.7/425/1

Bardzo się cieszę z wystawy o kinach. Projektowali je często znakomici architekci. Część z tych obiektów przetrwała jedynie w naszych wspomnieniach i na starych zdjęciach. Zostały zburzone, by uwolnić działki pod duże inwestycje komercyjne. Z kina Moskwa zachowały się tylko lwy ze sztucznego kamienia, które stanęły przy ulicy Puławskiej na wprost Europleksu – biurowca z pasażem usługowym. Zniknęło też kino Skarpa. Na szczęście przetrwała Stolica, dziś Iluzjon, w którym możemy oglądać nie tylko dobre filmy, ale także podziwiać klasę architektury tego kina

 

mówi Marlena Happach, Architekt Miasta.
Nieistniejące już dziś kino Skarpa. Zdjęcie z 1960 roku
Nieistniejące już dziś kino Skarpa. Zdjęcie z 1960 roku
Fot. NAC/sygn. 3/51/0/10.7/428

Na wystawie w ZODIAKU nie mogło zabraknąć również opowieści o fenomenie i popularności multipleksów. Prezentowane są przekroje kin, ich rzuty, stare fotografie oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej. Nad całością dominuje delikatne światło neonów. I nadzieja, że wkrótce zamknięte przez epidemię kina, podobnie jak pawilon, znów otworzą swoje drzwi dla publiczności.

Od kwietnia program towarzyszący wystawie realizowany jest w Internecie i po części tak pozostanie. Pawilon będzie udostępniony w ograniczonych godzinach, z limitowaną liczbą zwiedzających. Spotkania towarzyszące realizowane będą wciąż online na kanale YouTube: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Już teraz dostępne są tam m.in. wykłady Jerzego S. Majewskiego o historii kin warszawskich i Anny Cymer o ich architekturze w kontekście przestrzeni miasta. Wkrótce pojawi się również zapis wtorkowego wykładu (z 19 maja) Anny Brzezińskiej-Czerskiej o kinowych neonach.

Na kanale dostępne są także inne niepowiązane z aktualną wystawą wydarzenia takie jak spotkanie dotyczące Architektury kryzysu klimatycznego, które zgromadziło ponad 400 widzów, a także pierwsze spotkanie informacyjne online dotyczące projektu planu miejscowego w Warszawie.

Czekając na otwarcie „Przekrój kino!”organizatorzy przygotowali również krótki film o wystawie. Zobaczycie go tu>>

Zapraszamy na wystawę!

 

 

Co? Wystawa "Przekrój kino!"
Gdzie? ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Bilety: Wstęp wolny
Więcej informacji:pawilonzodiak.pl oraz na facebookowym profilu i wydarzeniu.
Organizatorzy: M.st. Warszawa
Partnerzy wystawy: Oddział Warszawski SARP, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Kino Atlantic, Kino Iluzjon, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Neonów, W małym kinie

    Więcej o:

Skomentuj:

Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich