Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich

WG/Red. Pressland/ mat. organizatorów

Od 14 marca w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury oglądać będzie można wystawę "Przekrój kino!" poświęconą architekturze stołecznych kin. Organizatorzy "biorą na warsztat" m.in. świętujący 90. urodziny Atlantic, Iluzjon i nieistniejące już dziś kino Skarpa. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa "Przekrój kino!"
Wystawa "Przekrój kino!"
Fot. Mat. organizatorów

W przedwojennej Warszawie było prawie 70 kin i sal kinowych - jedne luksusowe i nowoczesne, inne ciasne i duszne. W czasie PRL-u warszawskie kina pękały w szwach - po bilety na seanse zachodnich produkcji (docierających do Polski z opóźnieniem) ustawiały się ogromne kolejki. Budowano nowe kina, które z perspektywy czasu śmiało można określić dziś mianem perełek architektury. Niestety większość nie przetrwało próby czasu. Kameralne kina zastąpiły dziś multipleksy.

Kino Atlantic - zdjęcie z 1961 roku
Kino Atlantic - zdjęcie z 1961 roku
Fot. NAC/ sygn. 3/51/0/10.7/425/1

Wystawa "Przekrój kino!" to opowieść o architekturze w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Jak dawniej projektowano kina? Kim byli ich twórcy? Jak warszawskie przybytki X muzy zmieniały miasto? Co sądzili o nich mieszkańcy Warszawy? Jak kina odnalazły się (lub nie) w nowej rzeczywistości? Jak dziś wyglądają stołeczne kina?

Nieistniejące już dziś kino Skarpa. Zdjęcie z 1960 roku
Nieistniejące już dziś kino Skarpa. Zdjęcie z 1960 roku
Fot. NAC/sygn. 3/51/0/10.7/428

Organizatorzy budują opowieść wokół kin Atlantic, Iluzjon i nieistniejącej już dziś Skarpy. Oprócz archiwalnych fotografii, na wystawie zaprezentowane zostaną również tytułowe przekroje, rzuty, fotografie czy filmy. Nad całością dominować będzie delikatne światło neonów.

"Przekrój kino!" to również szereg wydarzeń towarzyszących - wykładów o historii budynków i spotkań wokół architektury oraz kinematografii. Zaplanowano również wycieczki, warsztaty dla najmłodszych oraz działania edukacyjne dla studentów.

Zapraszamy! To wystawa, której nie wolno przegapić.

Co? Wystawa "Przekrój kino!"
Gdzie? ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Kiedy? Od 14 marca do 31 maja 2020 r. w godz. 11:00-20:00
Bilety: Wstęp wolny
Więcej informacji:pawilonzodiak.pl oraz na facebookowym profilu i wydarzeniu.
Organizatorzy: M.st. Warszawa
Partnerzy wystawy: Oddział Warszawski SARP, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Kino Atlantic, Kino Iluzjon, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Neonów, W małym kinie

Skomentuj:

Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich