Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Foxtrot - prywatny akademik w Warszawie od 22ARCHITEKCI

Mat. prasowe/red. WG

Pod koniec września 2019 r. studenci wprowadzili się do pierwszego prywatnego akademika w Warszawie, zaprojektowanego przez pracownię 22Architekci. Przyjrzyjmy się dokładniej tej inwestycji.

Foxtrot - prywatny akademik w Warszawie. Proj.  22ARCHITEKCI
Foxtrot - prywatny akademik w Warszawie. Proj. 22ARCHITEKCI
Fot. Ignacy Matuszewski

Foxtrot, czyli pierwszy warszawski prywatny akademik, zbudowano na Mokotowie. Budynek powstał w sąsiedztwie nowo powstających obiektów hotelowych i mieszkaniowych oraz zbudowanego przy tej okazji łącznika drogowego ul. Suwak z ul. Woronicza. Obiekt ma w rzucie formę litery „C” z półotwartym w kierunku wschodnim dziedzińcem, który stanowi strefę wejściową do obiektu oraz przestrzeń rekreacyjną. Na tynkowanych elewacjach obiektu o różnej fakturze, grafikę szarych pól skontrastowano żółtymi akcentami, podkreślając tym samym studencki charakter obiektu oraz tworząc jego wyróżnik.

 

Największym wyzwaniem był brak współczesnych wzorców dla tego typu obiektów. Dotychczas akademiki w Polsce powstawały wyłącznie jako budynki powiązane z uczelniami i to zwykle wiele lat temu. Wcześniej nikt nie myślał o prywatnych akademikach. Tym bardziej o zarządzaniu nimi. Dlatego długo omawialiśmy z inwestorem każde rozwiązanie, tak aby obiekt funkcjonował jak najlepiej. Do tego ograniczony budżet powodował, że chcieliśmy zainwestować przede wszystkim w te elementy budynku, które faktycznie będą budowały komfort mieszkańców. Stąd w obiekcie między innymi pralnie na każdym piętrze, przestrzenie do wspólnej pracy w parterze czy doskonały dostęp do internetu w każdym pokoju. Cieszymy się, że w obiekcie, w którym jest tak wiele pokoi udało się zachować kameralność i intuicyjność poruszania się - hole windowe są czytelnie rozmieszczone, wszystkie korytarze kończą się przeszkleniami, zamykając perspektywy widokami na zewnątrz. Dodatkowo wyraźny kolor we wnętrzach zestawiony z betonami pozwolił nadać budynkowi indywidualny charakter.

mówi Maciej Kowalczyk, współautor projektu.

Budynek składa się z 486 jedno- i dwupokojowych jednostek mieszkalnych z własnymi łazienkami. Na parterze przewidziano przestrzenie wspólne do nauki i rekreacji oraz część administracyjną obiektu. We wnętrzach dominują surowe nietynkowane sufity, białe ściany oraz żółte posadzki.

Dla obiektu zaprojektowano autorską identyfikację wizualną, ułatwiającą poruszanie się po obiekcie.

Koncepcja powstawała w ścisłym dopasowaniu do architektury obiektu i jego kolorystyki. Stąd decyzja o wyborze żółci i czerni, które świetnie kontrastują z betonem architektonicznym czy białymi ścianami. Zaprojektowane symbole i znaki mają uzupełniać industrialne przestrzenie wspólne, nadając im ożywiony i niepowtarzalny charakter obiektu studenckiego.

mówi Agnieszka Turczyńska, autorka koncepcji.

Obiekt ten należy do grupy Student Depot, zarządzającej prywatnymi akademikami w sześciu miastach w Polsce. W Gdańsku trwa właśnie budowa najnowszego akademika tej sieci, również zaprojektowanego przez zespół 22ARCHITEKCI.

    Więcej o:

Skomentuj:

Foxtrot - prywatny akademik w Warszawie od 22ARCHITEKCI