Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akademik jak luksusowy apartamentowiec

hada

Podczas gdy z polskich akademików studenci raczej uciekają, w Europie życie w domu studenckim zaczyna być wręcz synonimem luksusu.

Amsterdam, VMX Architects
UVA akademik - betonowy akademik od VMX Architects
fot.P.Krajewski

 

 

Życie w polskich akademikach jest barwne i intensywne. Niestety nadal w większość z nich kojarzy się ze wspólną łazienką na niezliczoną ilość osób, kombajnem w kuchni i meblami pamiętającymi początki uczelni. Coraz większa liczba studentów rezygnuje ze wspólnych miejsc zamieszkania na rzecz wynajmowania mieszkań ?na mieście?. Zdecydowanie odwrotne zjawisko obserwuje się w innych krajach europejskich, szczególnie tych, w których system opieki społecznej jest aż nadto opiekuńczy. 


Najlepiej wiedzie się studentom duńskim. Osiedla studenckie posiadają najlepsze połączenia komunikacji publicznej z uczelnią, własne biblioteki, centra kulturowe i rozrywkowe. Często pojedyncze akademiki spełniają wszystkie te funkcje w jednym obiekcie.

 

Tak jest w akademiku Bikuben w Kopenhadze zaprojektowanym przezAart Arkitektfirma. Tutaj wspólne mieszkanie tworzy podstawy życia studenckiego, pozwala na współpracę i poczucie studenckiej wspólnoty. Ograniczenia powierzchni prywatnych na rzecz wspólnych sal nauki czy odpoczynku ma na celu pobudzanie do nawiązywania kontaktów. Jednak indywidualizm sposobu mieszkania jest tutaj mocno respektowany.

 

Bikuben w Kopenhadze - Aart Arkitektfirma

 

Podobnie dzieje się w Tietgenkollegiet, nowym budynku dla studentów, projektu Lundgaard & Traneberg. Ten obiekt w będący 5-kondygnacyjną rotundą nawiązuje do tradycyjnych wiosek południowego wschodu Chin opartych na planie koła. Koncepcja ta w jasny sposób dzieli budynek na strefy prywatne i wspólne. Wszystko to co wewnątrz jest wspólne - wspólne atrium, sale nauki, kuchnie czy zaplecze, zaś pomieszczenia na zewnątrz koła są prywatnymi pokojami studentów. Obie realizacje reprezentują znakomity poziom architektury. 

 

Tietgenkollegiet - Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma

Tietgenkollegiet - Lundgaard & Traneberg

 

Równie dobrze żyje się studentom holenderskim. W rozległym miasteczku studenckim w Utrechcie wszystkie akademiki skumulowane są w jednym miejscu. Jednym z nich jest zbudowany w starszej części kampusu Smarties, projektu Marlies Rohmer. Obiekt ten miał za zadanie uatrakcyjnić to miejsce. Ten spory budynek z 380 mieszkaniami tworzy pojedynczą kolorową dominantę z 20-metrowym wspornikiem od strony frontowej. Studenckie domy znajdziemy nie tylko w kampusach. W Amsterdamie dom studencki UVA Dek zaprojektowany przez Claus en Kaan, znajduje się przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. Niewielkie jednostki mieszkalne (od 35 do 50m2) i ogólne stłoczenie są tutaj rekompensowane dużymi oknami z widokiem na ulice, co dla Holendrów ma duże znaczenie. Parter obiektu został przeznaczony na sklepy i przestrzeń wspólną. Dobór materiałów i kolorystyki został podyktowany chęcią nawiązania do starych domów miejskich nad kanałami w sercu miasta. Podobnie jak nad wodą, cegły pomalowane są na czarno aby uzyskać efekt jednolitej, ciągłej ściany. Sąsiadujący z nim betonowy akademik projektu VMX Architects posiada ogromne przestrzenie wspólne. Każdy prywatny pokój wyposażony jest w widok na ulicę przez wycięte w betonie owalne okno.

 

 

UVA DEK - akademik w Amsterdamie

Dom studencki w Amsterdamie UVA Dek - arch. Claus en Kaan

 

Także na południu Europy świetnie rozwija się studenckie budownictwo socjalne. Dom Studencki Poljane, w stolicy Słowenii, Lublanie, składa się z 56 jednostek mieszkalnych oraz wspólnych stref - sal nauki, odpoczynku i rekreacji. Pokoje zorganizowane są wokół wspólnych kuchni i jadalnie są wyróżnione w elewacjach wielkimi oknami. Z kolei prywatne pokoje osłonięte są od świata zewnętrznego ruchomymi panelami z perforowanego aluminium. Surowy z zewnątrz aluminiowy pancerz chroni wewnętrzne atrium urządzone w nowoczesny i minimalistyczny sposób. Projekt tego akademika powstał w opracowniBevk Perovic Arhitekti .

 

 

 

Dom Studencki Poljane - Bevk Perovic Arhitekti

 

Obserwując miasteczka studenckie odnosi się wrażenie, że nie tylko pomocą finansową wspiera się modny na Zachodzie model życia wiecznego studenta. Wiele z tych ?akademickich? realizacji spokojnie można porównywać z najatrakcyjniejszymi propozycjami polskich luksusowych osiedli mieszkaniowych.

 

hada

 

Zobacz też:

 

Studenckie M1 od Ofis Arhitekti

 

Mieszkaniówka z Kopenhagi od BIG Architects

 

Szkoła od Coop Himmelb(l)au

Skomentuj:

Akademik jak luksusowy apartamentowiec