Blok z mieszkaniami dla studentów. Zaglądamy do niedużych kawalerek [ZDJĘCIA]
W Paryżu na długiej i wąskiej działce powstał blok mieszczący 192 mieszkania przeznaczone dla studentów. Założenie towarzyszące pracom projektowym obejmowało stworzenie przestrzeni zapewniającej optymalne warunki do życia i nauki dla przyszłych mieszkańców a wszystko włożone w interesującą i ciekawą bryłę budynku.
Wąska działka położona jest na terenie XIX dzielnicy między ulicą z nową linią tramwajową i ścieżkami rowerowymi a budynkiem zajezdni tramwajowej, z którą nowy budynek ma wspólną ścianę na wysokości trzech pierwszych kondygnacji. Kształt działki pozwolił na zlokalizowanie obiektu szerokiego na około 11 i długiego blisko na 200 metrów.
Długa bryła została rozbita na dwie części połączone wiszącym łącznikiem. W wolnej przestrzeni powstał nieduży ogród. Niedużą powierzchnię terenów rekreacyjnych rekompensuje zlokalizowane na dachu zajezdni boisko sportowe.
Budynek został zaprojektowany w formie galeriowca. Otwarte korytarze z wejściami do mieszkań zapewniają widok na znajdujące się niżej boisko i szerszą perspektywę z wieżą Eiffla w tle. Ta elewacja ma nieco industrialny charakter - została ukształtowana w postaci przestrzennego metalowego rusztu wypełnionego siatką, który poza funkcją estetyczną zapewnia także bezpieczeństwo podczas użytkowania otwartych galerii.
Elewacja od strony ulicy ma zupełnie inny, cieplejszy charakter. Jej forma została złożona z balkonów o różnym rozmiarze i kształcie tworzących dynamiczną strukturę. Materiałem wykończeniowym od tej strony są płyty HPL w kolorach drewna i szarym.
W budynku powstało 192 niedużych mieszkań mających odpowiadać na potrzeby młodych ludzi. Wszystkie opierają się na tym samym module projektowym co ułatwiło optymalizację procesu budowlanego i wyposażenia poszczególnych mieszkań. Wszystkie mieszkania składają się ze strefy wejściowej, w której znalazły się duże szafy spełniające funkcje garderoby, łazienki oraz strefy dziennej w której znajduje się przestrzeń kuchenną, wypoczynku i pracy. Mieszkania mają powierzchnię ok 35 m. kw.
Budynek został też zaopatrzony w szereg rozwiązań mających zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Klatki schodowe zostały poprzez duże przeszklenia doświetlone naturalnym światłem, ściany zostały ocieplone 20-centymetrową warstwą termoizolacji a na dachu umieszczono 300 metrów kw. paneli fotowoltaicznych, które mają produkować energię dla budynku.
Za projekt budynku odpowiedzialna jest słoweńska pracownia OFIS architects.
- Więcej o:
Złota 44. Sprawdzamy, co dzieje się na budowie apartamentowca
Nowa Nowa Huta. Nowe bloki z odrobiną koloru
Mieszkanie na 13 metrach? Starter II - nowe mikromieszkania we Wrocławiu
TOP 7 najmniejszych domów na świecie
Akademik jak luksusowy apartamentowiec
Osiedle socjalne całe z drewna. Tak powstaje tania i dobra architektura!
Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności
Na tropach modernizmu: Kambodża