Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Saunarium w Ząbkowicach Śląskich - architektura pełna kontrastów

mat. architektów/red. WG

Saunarium w Ząbkowicach Śląskich, zaprojektowane przez PORT pracownia i studio architektury, będzie architekturą elegancką, pełną umiaru i kontrastów. To właśnie połączenie paradoksalnie dwóch różnych światów jest esencją sauny.

Saunarium w Ząbkowicach Śląskich. Proj. PORT
Saunarium w Ząbkowicach Śląskich. Proj. PORT
Wiz. mat. architektów

Sauna to kontrast dwóch światów - gorąca i chłodu, powietrza i wody. W kulturach Północnej Europy sauna była i jest miejscem oczyszczenia nie tylko ciała, ale i umysłu. Samo miejsce służy nie tylko terapii, ale i spotkaniom i budowaniu więzi społecznych. Wysokie temperatury powodują oczyszczające pocenie się i sprzyjają rozluźnieniu, jest ono tym większe im większy wystąpi kontrast cieplny. Schłodzenie im jest gwałtowniejsze tym większe przynosi rozluźnienie.

W Ząbkowicach Śląskich, w sąsiedztwie krytej pływalni, ma powstać Saunarium. Projekt przygotowała wrocławska pracownia PORT. Obiekt ma mieć ok. 250 m kw. powierzchni użytkowej. Saunarium będzie eleganckie, proste i bardzo przemyślane.

W projekcie Saunarium w Ząbkowicach Śląskich łączymy paradoksalnie różne światy – paradoks ten jest jednak esencją sauny. Kontrast pojawia się tu na wielu płaszczyznach, między ciemnością wnętrza gdzie oczy mogą odpocząć, a jasnością zewnętrza gdzie mogą złapać bezkres nieba, gorącym wnętrzem, a surowym krajobrazem zewnętrznego ogrodu. Paradoksalnie kontrast jest tu najlepszą formą dopasowania. Uzupełnia i łączy, pozwala czuć się bezpiecznie i obcować z naturą. Klarowny i jasny podział przestrzenny gdzie ogród dopełnia budynek w formie wewnętrznego patia ma wspomóc relaks ciała i dać odpocząć umysłowi jasno kreśląc granice i ograniczając ilość bodźców, jednocześnie maksymalizując kontakt z naturą

mówią architekci z PORT pracownia i studio architektury.

Obiekt ma być wyposażony w cztery sauny: suchą (90-100 st. C., 20% wilgotności); łagodną (80-90 st. C., 35% wilgotności); aromatyczną i infrered (na podczerwień, 50-60 st. C., 25% wilgotności). W planach jest również stworzenie łaźni parowej (45-60 st. C., 100% wilgotności), oraz tężni solankowej. Znajdzie się tu również strefa relaksu, natryski z toaletami oraz poczekalnia.

Podczas sesji Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich, która odbyła się 7 lipca, przyjęto zmiany w budżecie gminy na 2020 rok. Zabezpieczono środki na budowę Saunarium.

    Więcej o:

Skomentuj:

Saunarium w Ząbkowicach Śląskich - architektura pełna kontrastów