Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skysawa. W centrum Warszawy powstaje 155-metrowy wieżowiec [WIEŚCI Z BUDOWY]

Redakcja Pressland/WG/mp

W samym centrum Warszawy, przy ulicy Świętokrzyskiej 36, w bezpośrednim sąsiedztwie ronda ONZ powstaje Skysawa - 155-metrowy, kaskadowy wieżowiec. Wykonane zostały już ściany szczelinowe, które będą stanowić ściany przyszłego parkingu podziemnego.

Wizualizacja budynku Skysawa (MATERIAŁY INWESTORA)
Wizualizacja wieżowca Skysawa w Warszawie
MATERIAŁY INWESTORA

Skysawa to jeden z większych kompleksów biurowo-handlowych powstających obecnie w Warszawie. Projekt dla Polskiego Holdingu Nieruchomości stworzyło biuro architektoniczne PBPA Projekt a generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum trzech spółek: PORR, TKT Engineering i ELIN.

Wieżowiec Skysawa - ponadczasowa forma

Inwestycja powstaje na miejscu biurowca z lat 60., rozebranego na przełomie 2017 i 2018 r. KompleksSkysawa będzie składać się z dwóch kaskadowych smukłych budynków. Mniejszy - budynek A - będzie liczył od 4 do 9 kondygnacji, a jego powierzchnia całkowita wyniesie 11.500 mkw. Ulokowany zostanie od strony ronda ONZ. Budynek B, czyli 155-metrowa wieża będzie miała od 3 do 40 kondygnacji. Stanie od strony ul. Mariańskiej. Zewnętrzna, elegancka tektonika budynków będzie składać się głównie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o matowe betonowe elementy i aluminiowe żyletki. Widoczne z perspektywy ulicy elementy konstrukcyjne wykonane będą z betonu, dzięki czemu współgrać będą z delikatnymi podziałami elewacji. Atutem inwestycji Skysawa będzie bezpośrednie połączenie kompleksu ze stacją metra Rondo ONZ poprzez podziemny łącznik. W części parterowej kompleksu oraz na poziomie -1 zlokalizowane będą lokale gastronomiczne i handlowe.

Na jakim etapie jest budowa wieżowców?

Budowa obu budynków rozpoczęła się pod koniec czerwca 2019 roku. Prace budowlane rozpoczęły się od wykonania ścian szczelinowych, które będą stanowić ściany przyszłego parkingu podziemnego. Ich wykonanie pochłonęło około 4 800 m3 betonu oraz 256 ton stali. Obecnie realizowane są prace polegające na wykonaniu wykopu, którego obszar i głębokość codziennie się powiększają. Tylko we wrześniu z placu budowy wywieziono około 3,5 tys. ton ziemi i gruzu. Docelowo wykop ma osiągnąć 4 610 mkw. powierzchni oraz 10 m głębokości. W kolejnych tygodniach rozpocznie się betonowanie stropu garaży podziemnych. Jak na razie na placu budowy projektu Skysawa pracuje kilkadziesiąt osób, jednak wraz z postępami prac, liczba ta będzie rosnąć, by w szczytowym momencie budowy osiągnąć nawet 500 pracowników.

Zgodnie z harmonogramem budynek A ma będzie gotowy w drugim kwartale 2021 r., zaś zakończenie budowy budynku B zaplanowano na drugi kwartał 2022

 

Budowa wieżowca Skysawa w Warszawie
Budowa wieżowca Skysawa w Warszawie
MATERIAŁY INWESTORA
    Więcej o:

Skomentuj:

Skysawa. W centrum Warszawy powstaje 155-metrowy wieżowiec [WIEŚCI Z BUDOWY]