Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Central Point - wieżowiec nad skrzyżowaniem dwóch linii metra

JB

Rozpoczęła się budowa wieżowca Central Point w Warszawie. Biurowiec stanie w ścisłym centrum miasta, nad skrzyżowaniem pierwszej i drugiej linii metra.

Wieżowiec Central Point w Warszawie
Wieżowiec Central Point w Warszawie
Materiały inwestora

Wieża budowana przez firmę Immobel Poland znajdzie się na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w ścisłym centrum stolicy. Jest to miejsce wyjątkowe, bowiem kilkadziesiąt metrów dalej stoi pierwszy i najstarszy wieżowiec w Warszawie - PAST-a (skrót od Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej), a pod ziemią, na przesiadkowej stacji „Świętokrzyska” spotykają się dwie linie kolei podziemnej.

Central Point to w skrócie 22 kondygnacje, 86 m wysokości i ponad 19 tys. m2 powierzchni. Budowlę zaprojektowały wspólnie dwie pracownie: polskie Biuro Projektowe Kazimierski i Ryba oraz francuska Arquitectonica. Architekci nie chcieli bić warszawskich rekordów wysokości albo szokować jak najbardziej oryginalną elewacją. Mimo, że z zewnątrz wieżowiec to zwyczajny prostopadłościan, sam projekt jest bardzo skomplikowany ze względu na lokalizację gmachu. Budynek jest realizowany w systemie głębokiego fundamentowania: osadza się go na baretach i ścianach szczelinowych, które sięgną aż 39 m w głąb ziemi.

Strzelisty „klocek” będzie miał prostą, elegancką fasadę ze szkła. Dzięki swojej prostocie wieżowiec będzie dobrze korespondował ze Ścianą Wschodnią. Większą część wnętrza (18 tys. m2) zajmą biura, a pozostałe 1 tys. m2 powierzchni zostanie przeznaczone na handel. Na wysokości czwartego oraz siódmego piętra zaplanowano otwarte tarasy. Do dyspozycji kierowców będzie sześciopoziomowy parking z 83 miejscami postojowymi (w tym specjalne z ładowarkami dla aut elektrycznych).

Zakończenie prac zapowiadane jest na 2020 rok.

    Więcej o:

Skomentuj:

Central Point - wieżowiec nad skrzyżowaniem dwóch linii metra