Srebro w konkursie A' Design Award & Competition dla pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI
Projekt rezydencji RB23 został nagrodzony SILVER A' DESIGN AWARD IN ARCHITEKTURE 2022-2023 w kategorii Architecture, Building and Structure w konkursie A' Design Award & Competition.
Projekt opracował architekt Paweł Lis, założyciel pracowni PAWEŁ LIS ARCHITEKCI. Ten niemal 300-metrowy dom, który z można zakwalifikować do kategorii butikowych rezydencji, znajduje się w otoczeniu lasu, w jednej z podwarszawskich miejscowości.
Zamiast monumentalnej bryły autor koncepcji postawił na lekką, dynamiczną architekturę, utworzoną z trzech prostopadłościanów. Każdy z nich wykończono płytką klinkierową, ale każdy ma inną funkcję. Do budynku prowadzi miękko wygięta ściana wysuniętej bryły garażu. Wejście zostało podkreślona poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu i duże kwadratowe okno stanowiące swoisty kadr z widokiem na bieg schodów w salonie.
W środku "wita nas" przestronny salon z kominkiem, jadalnią i otwartą kuchnią z wyspą. Po drugiej stronie korytarza znajdują się: gabinet, pokój gościnny i duża garderoba z łazienką. Obie strefy dzielą lekkie ażurowe schody swobodnie oparte o strop piętra. Parter ma wysokość 3 metrów. Ze względu na brak betonowych podciągów nad otworami okiennymi rozcinają one ścianę od podłogi do samego sufitu.
Z salonu poprzez rozsuwane przeszklenia można wyjść na taras - tutaj mieści się strefa relaksu. W cieniu pod nadwieszeniem bryły piętra ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł basenu z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok znajduje się zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni. Nagłośnienie ukryto w dociepleniu zadaszenia zewnętrznego. Ze strefy odpoczynku roztacza się widok na uporządkowaną leśną zieleń.
Oprócz wieloletnich sosen i dębów są nasadzenia jałowców, cisów i berberysów. Przed komarami chroni lawenda i kocimiętka
Trzeci prostopadłościan, czyli piętro budynku, opiera się na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całej koncepcji. Od wejścia jego elewację rozcina długie wąskie okno „wciśnięte” w głąb ściany. Efekt podkreślają ukośne ścianki oprawione w ceramiczną i wąską ramę fasady. Piętro to strefa prywatna domowników. Są tutaj 3 pokoje z łazienkami i garderobą oraz pralnia. Z pokojów można wyjść na balkon, który jednocześnie stanowi zadaszenie zewnętrznej strefy wypoczynku.
W domu zainstalowano wentylację mechaniczną, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarzadzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewację pokrywa płytka klinkierowa, a na podjeździe i chodnikach ułożono płyty z betonu architektonicznego.
***
PAWEŁ LIS ARCHITEKCI to wielokrotnie nagradzana pracownia projektowa, która specjalizuje się w tworzeniu współczesnej, minimalistycznej architektury o charakterze rezydencjonalnym. W jej realizacjach można odnaleźć inspiracje pracami takich modernistów, jak Mies van der Rohe, Marcel Breuer czy Richard Neutra.
Staramy się dbać on to, żeby nasza architektura była pozbawiona nadmiaru formy I zbędnej treści. Takie podejście architekta do procesu projektowego powinno spowodować, że jego realizacje nie ulegną kulturowej czy modowej korozji i będą miały szanse stać się wartością samą w sobie.
Pracownia na stałe współpracuje ze sprawdzonymi i cenionymi w branży budowlanej konstruktorami oraz branżystami instalacji budowlanych. To umożliwia stosowanie w projektach odważnych i nietypowych rozwiązań.
- Więcej o:
Czwarta edycja TRŁ WROCŁAW! już 5-6 października 2024 r.
Więcej niż 110 000 zł. Patroni Konkursu Wnętrze Roku SAW mnożą nagrody, a dotychczasowi Laureaci zdradzają, co jeszcze daje zwycięstwo
Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej
Warszawa światową stolicą wizualizacji podczas World Viz Fest
Znamy wyniki 7. edycji konkursu Dyplom z Archicadem. Zobaczcie najlepsze prace
Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA