Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Straż Pożarna w Żninie: nowoczesny budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

mat. architektów/red. WG

Nowoczesną i komfortową siedzibę Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie otwarto w maju 2016 roku. Za projekt konstrukcji oraz instalacji, w które wyposażono budynek, odpowiada poznańska pracownia projektowa DEMIURG.

Straż Pożarna w Żninie. Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Proj. DEMIURG
Straż Pożarna w Żninie. Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Proj. DEMIURG
Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Straż Pożarna w Żninie

Siedziba Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Żninie, zaprojektowana przez pracownię DEMIURG, mieści się przy ul. Dąbrowskiego. Ten dwukondygnacyjny budynek o powierzchni blisko 3000 m.kw. składa się z części administracyjnej z salą szkoleniową oraz pomieszczeniami dla załogi: szatnią, sypialnią, kuchnią i toaletami z prysznicami.

Do dyspozycji strażaków są pomieszczenia treningowe, które wspólnie z zaprojektowaną na terenie inwestycji ścianą wspinaczkową, stanowią zaplecze do ćwiczeń pożarniczych.

Na dachu lądowisko dla śmigłowców

Budynek wyposażono w boksy garażowe, mieszczące 12 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Co ważne, na dachu budynku znalazło się lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane do obsługi lądowań nocnych. Jego konstrukcję wykonano z profili stalowych, pełniących rolę rusztu podpierającego zespoloną z nim krzyżowo zbrojoną płytę żelbetową, o grubości 25 cm. Konstrukcja wsparto na żelbetowych ścianach budynku.

Wyzwaniem dla tego typu konstrukcji są drgania towarzyszące lądowaniu śmigłowca. Aby uniknąć przekazywania na budynek drgań, oparcie zrealizowano na 26 łożyskach podporowych, wykorzystywanych między innymi w mostownictwie. W grubości płyty żelbetowej przewidziano instalacje podgrzewające, zabezpieczające jej powierzchnię przed oblodzeniem. Lądowisko zaprojektowano do przeniesienia obciążeń od śmigłowca o masie do 5,7 t.

Pracownia DEMIURG ma swoim portfolio kilka siedzib jednostek ratowniczo gaśniczych. Zaprojektowane przez nich obiekty znajdują się w Poznaniu, Rzeszowie i Koszalinie. Doświadczenia dobyte przy żnińskiej realizacji wykorzystano przy projektowaniu innych lądowisk dla śmigłowców, m.in. w Sokołowie Podlaskim, Gorzowie Wielkopolski, Polskiej Nowej Wsi k. Opola i Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim.

Skomentuj:

Straż Pożarna w Żninie: nowoczesny budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej