Szary Dom w Świerczyńcu
Prezentowany dom powstał na płaskiej działce z wjazdem od południa. Plan w kształcie litery L umożliwił zasłonięcie prywatnej części ogrodu od ulicy, wynika też z układu stron świata – dzięki niemu strefa ogrodowa z tarasem są wcześniej nasłonecznione.
Budynek podzielono na dwa skrzydła o różnych wysokościach, przykryte dwuspadowymi dachami. W niższym, na parterze, zlokalizowano garaż, strefę wejściową oraz część strefy dziennej; na poddaszu strefę mogącą pełnić różne funkcje. W wyższym zaaranżowano wnętrza mieszkalne w klasycznym układzie z sypialnią i pokojami dzieci na piętrze, doświetlonymi od wschodu i zachodu.
Budynek niemal w całości pokryto szarym kolorem, jedynie zachodnia elewacja niższej części to drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również we wnęce tarasowej. Wnętrza utrzymano w bieli i szarości, wyjątek stanowią pokoje dzieci.
Dopełnieniem zagospodarowania działki jest ogród, podzielony na dwie części - reprezentacyjną i prywatną. Zastosowane materiały nawierzchni i elementów małej architektury dopełniają te wykorzystane w budynku, czyniąc ogród przedłużeniem wnętrza domu.
Szary Dom w Świerczyńcu
- Pracownia: RS+ Robert Skitek/rsplus.pl
- Inwestor: prywatny
- Lokalizacja: Świerczyniec
- Projekt: 2018
- Projekt wnętrz: 2019
- Realizacja: 2021
- Powierzchnia: 293,1 m kw.
- Autor: arch. Robert Skitek
- Współpraca: arch. Karolina Sznura-Mrohs
- Współpraca przy projekcie wnętrz: arch. Karolina Sznura-Mrohs, arch. Joanna Kujda, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, arch. Patrycja Fersztorowska
- Konstrukcja: MM – Konstrukcje Budowlane: Marcin Matoga
- Instalacje sanitarne: Adam Siodłok
- Instalacje elektryczne: ELPRO: Marcin Mikołajczyk
- Zieleń: Kurtek Landscape Design Studio: Tomasz Kurtek
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością