Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof

sponsorowany

Odwrócony szklany pryzmat stał się wizytówką terminalu pasażerskiego TR 4 lotniska Kraków-Balice. Ten przyciągający uwagę budynek o prostych formach, widowiskowych przeszkleniach i funkcjonalnym wnętrzu powstał z udziałem innowacyjnych systemów aluminiowych Aluprof. Jest to kolejny obiekt transportu publicznego w portfolio marki z Bielska-Białej.

Balice  Terminal T4
Balice Terminal T4
Aluprof

Nowy terminal TR4 zachwyca architekturą 

Oddany do użytku w 2015 roku terminal T4 to część dużej inwestycji związanej z rozbudową i modernizacją portu lotniczego Kraków-Balice. Budynek zaprojektowany przez pracownię APA Czech Duliński Wróbel z Krakowa zaskakuje formą w postaci odwróconego szklanego pryzmatu. Spektakularna fasada będąca gładką taflą szkła szybko stała się wizytówką najważniejszego lotniska w Polsce południowej. Szklana elewacja nie tylko przykuwa uwagę i wyróżnia ten obiekt spośród innych budynków transportu publicznego, ale też spełnia szereg funkcji, zapewniając m.in. doskonały dopływ światła i naturalne oświetlenie wnętrz, jak również ochronę przed nasłonecznieniem. Budynek nowego terminalu ma ponad 250 m długości, a wysokość w najwyższym punkcie osiąga ponad 14 m. 

Fasada w postaci szklanej tafli wizytówką lotniska

Tak widowiskowe przeszklenia, jak te zastosowane na lotnisku Kraków-Balice nie byłyby możliwe bez funkcjonalnych i nowatorskich systemów aluminiowych od europejskiego lidera w tej branży – marki Aluprof.

Projekt nowego terminalu Portu Lotniczego Kraków wymagał zastosowania systemu przeszkleń cechującego się wysoką estetyką i dającego dużą swobodę w realizacji konstrukcji przestrzennych. W tym celu wykorzystaliśmy zaawansowane rozwiązania, dzięki którym możliwe było uzyskanie prostej, a przy tym spektakularnej konstrukcji, która od strony zewnętrznej tworzy jednolitą, gładką taflę szkła, będącą znakiem rozpoznawczym tej inwestycji

mówi Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu i PR Aluprof SA.

Wykorzystany w obiekcie system aluminiowy to MB-SR60N EFEKT marki Aluprof, przeznaczony do ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Fasady wykonane w systemie MB-SR50N EFEKT wyróżniają się zarówno dużą estetyką, jak i doskonałymi parametrami – wysoką izolacyjnością termiczną, wodoszczelnością (klasa RE 1200 Pa), odpornością na uderzenia (klasa I5/E5) oraz obciążenia wiatrem (1200 Pa w przypadku terminalu Kraków-Balice). W budynku nowego terminalu lotniska zastosowano także ścianę słupowo-ryglową – system, który umożliwia estetyczne łączenie przeszklonych ścian z nieprzezroczystymi panelami wykończonymi blachą i płytami betonowymi. Wykorzystano go także w nowojorskim budynku 61 Ninth Avenue, realizowanym z użyciem nowatorskich rozwiązań Aluprof.

Bogate portfolio Aluprof

Terminal 4 Portu Lotniczego Kraków-Balice to jeden z wielu obiektów transportu publicznego, w których sięgnięto po wysokiej jakości systemy aluminiowe marki z Bielska-Białej. W portfolio Aluprof są również tak prestiżowe realizacje, jak np. największy w Polsce dworzec PKP – Łódź Fabryczna, Dworzec Warszawa Wschodnia i odnowiony Wrocław Główny oraz porty lotnicze w innych miastach, m.in. Terminal pasażerski nr 3 lotniska w Łodzi, Port Lotniczy Warszawa-Modlin, Port lotniczy im. Fryderyka Chopina czy Lotnisko Poznań-Ławica.

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA. Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych. 

www.aluprof.eu/pl

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof