Underpass - niezwykły dom zawieszony nad wodą
Bryła tego domu została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy stawami, dzięki czemu obiekt sprawia wrażenie, jakby był zawieszony na wodą.
Ten dom nie dominuje nad otoczeniem, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jego zakamarków. Wznoszony jest na otoczonej polami i lasem działce w południowo-zachodniej Polsce.
Przemek Olczyk, autor koncepcji, jest znany z projektów nietypowych i doskonale wpisujących się w otoczenie. Architekt postanowił tym razem wykorzystać zasoby naturalne wód gruntowych na obszarze dawnych wyrobisk. Rozłożystą konstrukcję rezydencji o imponującej powierzchni ponad 1 500 metrów kwadratowych osadził na nowo zaprojektowanych stawach. Dostęp do niej prowadzi z dwóch stron poprzez podziemny przejazd, skąd nazwa budynku Underpass (z ang. - przejście podziemne). Najważniejsze linie projektu wyznacza droga, która przebiega pod mostem, by następnie zagłębić się w tunelu między dwoma brzegami stawu, a na końcu zniknąć na postoju pod domem.
Kompozycję rozłożystej willi utworzyły prostopadłościany wpisane w kształt litery L. Dopełnione rozległymi tarasami i kładkami tworzą na pozór złożoną strukturę, która - dzięki wielkopowierzchniowym przeszkleniom - staje się czytelna i otwarta. Dwie podłużne formy są zawieszone nad oplatającymi dom wodami stawu. Przeszło 200 metrów kwadratowych panoramicznych okien, tworzących w sumie powierzchnię równą kortowi tenisowemu, sprawia, że przestrzeń przenika przez budynek.
Skala realizacji wymagała od naszej pracowni niestandardowych rozwiązań technologicznych. Ten dom stanowi wyzwanie zarówno dla nas, jak i dostawców technologii szkła. Nieoceniona była dokładność laserowego skanowania całego domu, a także opracowanie indywidualnych dla tego budynku rozwiązań.
Niektóre z okien mają 17 metrów długość i 3,5 metra wysokości. Wszystkie mają cienkie ramy i wąskie profile, co zapewnia doskonałe doświetlenie wnętrz i pozwala - zgodnie z oczekiwaniem architekta - na zacieranie granic między wnętrzem i zewnętrzem.
Zastosowaliśmy najnowsze rozwiązania takie jak szklany narożnik - glass corner, łączenie „szyba do szyby” czy okna chowane w kieszeniach elewacji. Wszystkie okna przesuwne charakteryzują się tym, że są zintegrowane z podłogą, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że podłoga „przelewa się” z wnętrza na zewnątrz budynku.
Zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Proces jego przestrzennej adaptacji może potrwać dłużej z uwagi na skalę projektu, w którego zakres wchodzi także architektura krajobrazu, w tym melioracja stawów.
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością