Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Underpass w budowie. Willa na tafli stawu od Przemka Olczyka z Mobius Architekci

Mat. architektów/red. WG

Underpass, autorstwa Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, jest obecnie na ostatnim etapie realizacji. Willa położona na tafli stawu, wygląda jakby lewitowała.

Willa Underpass w budowie. Proj. Mobius Architekci
Willa Underpass w budowie. Proj. Mobius Architekci
Fot. Multiko Architektura Okien

Architekt Przemek Olczyk z pracowni Mobius Architekci skutecznie zatarł granice pomiędzy budynkiem i jego wodnym otoczeniem. Nie tylko wykreował nowoczesną przestrzeń do życia, ale też zintegrował ją z przyrodą, tworząc wokół rezydencji wyjątkowy ekosystem. 

Underpass: dom na tafli wody

Underpass to rozłożysta willa, która powstaje na otoczonej polami i lasem ponad 8-hektarowej działce w południowo-zachodniej Polsce. Projektant rozłożystą konstrukcję willi o imponującej powierzchni ponad 1500 m kw. osadził na nowo zaprojektowanych stawach. Trzy niezależne zbiorniki są rozmieszczone na różnych poziomach. Technologicznym wyzwaniem był wysoki poziom wód gruntowych. Willa położona na tafli stawu, wygląda jakby lewitowała. Podziemna kondygnacja z parkingiem i pomieszczeniami technicznymi, wycięła miejsce dla pierwszego stawu. Drugi poziom, czyli "zero” z główną przestrzenią mieszkalną, mieści dwa kolejne stawy rekreacyjne, znajdujące się już bezpośrednio w ogrodzie. Innowacyjne technologie oczyszczania wody wykorzystują naturalne procesy związane z roślinnością i złożami mineralnymi, eliminując konieczność stosowania sztucznych substancji chemicznych.

Underpass: podziemny przejazd

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów rezydencji jest podziemny przejazd - underpass - który nadaje nazwę całemu obiektowi. Do zlokalizowanego w nim garażu podziemnego prowadzą dwie drogi. Jedna, wzdłuż zbiornika wodnego, przypomina most, harmonijnie wpisany w główne linie architektonicznej koncepcji. Podążając kładką między dwoma brzegami stawu, można również dotrzeć do głównego wejścia, usytuowanego na parterze budynku. Druga droga to tzw. trasa robocza, dedykowana autom terenowym.

Underpass: połączone światy

Architektura Underpass składa się z prostopadłościennej bryły w kształcie litery L, dopełnionej rozległymi tarasami i kładkami. Ponad 200 metrów kwadratowych panoramicznych okien, sprawia, że przestrzeń wewnętrzna przenika przez budynek, łącząc go z otoczeniem. Równinny charakter krajobrazu urozmaicają ukształtowane pagórki, które można oglądać z pomieszczeń widokowych na dachu.

Projekt Underpass, obecnie na ostatnim etapie realizacji, ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Underpass w budowie. Willa na tafli stawu od Przemka Olczyka z Mobius Architekci