Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobrze odrodzony, czyli przebudowa przedwojennego domu na Żoliborzu Oficerskim

WG

Przedwojenna część bliźniaka na Żoliborzu Oficerskim w Warszawie dostała nowe życie. Za projekt koncepcji jego przebudowy odpowiada arch. Paweł Lis z pracowni Paweł Lis Architekci.

Przebudowa domu na Żoliborzu Oficerskim w Warszawie. Zdjęcie z budowy. Proj. Paweł Lis Architekci
Przebudowa domu na Żoliborzu Oficerskim w Warszawie. Proj. Paweł Lis Architekci
Fot. Tom Kurek / mat. pracowni

Dom przy ul. Lisa Kuli na warszawskim Żoliborzu Oficerskim, powstał w okresie międzywojennego modernizmu. Architektom z pracowni Paweł Lis Architekci (założonej przez Pawła Lisa) udało się zachować jego pierwotny kształt i jednocześnie nadać mu
współczesny charakter.

Architektura modernizmu

Budynek ma 650 mkw. powierzchni użytkowej i stoi na działce o powierzchni 900 mkw. Jest częścią bliźniaka. Ma dwa rzędy prostokątnych okien na elewacji frontowej i lekkie zadaszenie strefy wejścia, podparte ścianką w formie kraty. Wyróżnia go boczna elewacja z okrągłymi oknami i otwarta narożna loggia na poddaszu. Od strony ogrodu oryginalnym i wyjątkowo wartościowym elementem są zewnętrzne schody zabiegowe.

Oryginalne elementy

W projekcie zachowano sporo oryginalnych elementów, ale budynek dostosowano do wymogów współczesnych. Od strony ogrodu udało się zachować wyjątkowej urody zabiegowe schody zewnętrzne z oryginalną betonową barierką przypominającą rozwiniętą wstęgę. Zostało odrestaurowane filigranowe zadaszenie wsparte na ścianie w formie ażurowej kraty.

Współczesne potrzeby

Pod całym budynkiem i częścią ogrodu powstał garaż podziemny. Wewnątrz wyburzono część stropów i przebudowano pion komunikacji. Powiększona klatka schodowa musiała pomieścić windę. Od strony ulicy Lisa Kuli zaprojektowano poddasze w szklanym systemie aluminiowym. Poszerzono i wyrównano okna w bocznej elewacji oraz powiększono i wyrównano okna w elewacji ogrodowej.

Modernizacja domu przy ul. Lisa Kuli jest przykładem na to, jak powinno się przebudowywać stare domy, dostosowując je do współczesnych potrzeb, ale z szacunkiem dla oryginalnej architektury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dobrze odrodzony, czyli przebudowa przedwojennego domu na Żoliborzu Oficerskim