Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie inwestycja typu mixed-use. Zaprojektował ją Rainer Mahlamäki

Mat. prasowe/red. WG

Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę nowego, wielofunkcyjnego obiektu w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel pracowni Lahdelma&Mahlamäki Architects.

Budynek biurowy - widok na róg ul. Stefana Jaracza i ul. Nowomiejskiejz placu przed Europejskim Centrum Solidarności.
Nowa inwestycja YIT w Gdańsku. Budynek biurowy - widok na róg ul. Stefana Jaracza i ul. Nowomiejskiejz placu przed Europejskim Centrum Solidarności.
Wiz. mat. dewelopera
Nowa inwestycja YIT w Gdańsku. Budynek biurowy. Widok na róg ul. Stefana Jaracza i Robotniczej w kierunku Europejskiego Centrum Solidarności
Nowa inwestycja YIT w Gdańsku. Budynek biurowy. Widok na róg ul. Stefana Jaracza i Robotniczej w kierunku Europejskiego Centrum Solidarności
Mat. dewelopera

Gdańsk - nowa inwestycja

Wielofunkcyjny kompleks, realizowany przez fińskiego dewelopera YIT w Gdańsku, powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią przestrzenie prywatne i publiczne.

Rainer Mahlamäki projektuje dla Gdańska

Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest ona między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przeczytaj także: Rainer Mahlamäki: "Od Polaków słyszałem, że to się nie uda" [WYWIAD]>>

Nowa inwestycja YIT w Gdańsku.  Budynek biurowy i mieszkaniowy. Oś widokowa w kierunku ul. Popiełuszki
Nowa inwestycja YIT w Gdańsku. Budynek biurowy i mieszkaniowy. Oś widokowa w kierunku ul. Popiełuszki
Wiz. mat. dewelopera

Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska.  Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy

mówi profesor Rainer Mahlamäki, główny architekt projektu.

W trakcie tworzenia projektu profesor Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z LATERGRUPA ARCHITEKCI Sp. z o.o. oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK Sp. z o.o. sp. k.

Architekci skoncentrowali się na dbałości o detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium.

Nowa inwestycja YIT w Gdańsku - układ przestrzenny
Nowa inwestycja YIT w Gdańsku - układ przestrzenny
Mat. dewelopera

Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Powstaną nowe place miejskie. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe.

W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Biurowiec zostanie wybudowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.

Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie inwestycja typu mixed-use. Zaprojektował ją Rainer Mahlamäki