Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle Riverview w Gdańsku. Strzeliste bryły z ceglaną elewacją to projekt pracowni APA Wojeciechowski

Mat. prasowe/red. WG

Nowoczesne ale wpisujące się w kontekst - takie właśnie jest osiedle Riverview w Gdańsku położone nad brzegiem Motławy. Architekci z APA Wojciechowski umiejętnie nawiązali do historycznej zabudowy miasta.

Osiedle Riverview w Gdańsku. Proj.  APA Wojciechowski
Osiedle Riverview w Gdańsku. Proj. APA Wojciechowski
Fot. Aleksander Małachowski

Osiedle Riverview w Gdańsku

Riverview, przy ul. Angielska Grobla w Gdańsku, to pierwszy projekt mieszkaniowy Vasint Poland - spółki należącej do Inter IKEA Property Division. Osiedle położone jest obok Wyspy Spichrzów z ekspozycją na wyspę Ołowiankę i Polską Filharmonię Bałtycką. Mimo tak atrakcyjnej lokalizacji, inwestycja oddalona jest od popularnych szlaków turystycznych.

Osiedle Riverview to zespół siedmiu budynków o zróżnicowanej wysokości - mają od pięciu do sześciu pięter. Strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta. Zadbano również zieleń, której w tej inwestycji jest mnóstwo. Projekt architektoniczny Riverview powstał w pracowni APA Wojciechowski. Ściśle współpracowano z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Przeczytaj także: Architekci w czasach zarazy. Wywiad z Szymonem Wojciechowskim z APA Wojciechowski>>

Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy. Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce. Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils. Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał. Odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą

mówi Szymon Wojciechowski z pracowni APA Wojciechowski.

Łącznie w ramach całego osiedla zostaną oddane do użytkowania 282 lokale różnej wielkości - od przytulnych kawalerek po okazałe penthouse’y. Część z mieszkań została zaprojektowana w nawiązaniu do skandynawskiego modelu stawiającego na znacznie obszerniejszą część dzienną w stosunku do reszty mieszkania. Największe z nich będą miały powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych i widok na wyspę Ołowiankę, Motławę i pierzeje historycznych kamienic w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia Gdańskiego. Wszystkie lokale są sprzedawane w standardzie wykończenia umożliwiającym wprowadzenie się niemal od zaraz.

Deweloper - Vastint Poland, realizował do tej pory w Polsce nieruchomości komercyjne, m.in. kompleksy Business Garden, hotel Courtyard by Marriott w Gdyni i Marriott Resort & Spa w Sopocie.

Wykonawcą generalnym Riverview była firma CFE Polska należącą do belgijskiej Grupy CFE.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Osiedle Riverview w Gdańsku. Strzeliste bryły z ceglaną elewacją to projekt pracowni APA Wojeciechowski