Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W śródmieściu Gdyni powstanie nowy biurowiec. Będzie nawiazywał do modernistycznych tradycji miasta

Redakcja Pressland/WG/mp

Trójmiejska pracownia 3MA wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji budynku przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 lutego. Opływowa, 7-kondygnacyjna bryła jest nowoczesną interpretacją modernistyczych nurtów.

Wizualizacja budynku biurowo-usługowego w Gdyni, przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 lutego. Proj. 3MA
Wizualizacja budynku biurowo-usługowego w Gdyni, przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 lutego. Proj. 3MA
Mat. prasowe AB Inwestor

AB Inwestor - trójmiejski deweloper, zorganizował pod koniec 2019 roku konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i obsługą komunikacyjną zlokalizowanego w Gdyni przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Dziś w tym miejscu znajduje się zielony skwer przez Infoboxem.

Sąd konkursowy (arch. Marek Stępa - UM Gdynia; arch. Renata Stelmach - UM Gdynia; arch. Janusz Gujski - Przewodniczący Sądu; arch. Izabela Burda - Sędzia Referent; Andrzej Boczek - Organizator; Andrzej Boczek jr - Pełnomocnik Organizatora; Grzegorz Popławski - Pełnomocnik Organizatora) oceniał cztery prace. Za najlepszą uznano koncepcję trójmiejskiej pracowni 3MA.

Architekci z 3MA zaproponowali budynek, nawiązujący do modnego na początku lat. 30. XX wieku nurtu Streamline Moderne o dużych przeszkleniach, jasnej elewacji i opływowych kształtach. Elewacje zdobić mają płyty z betonu architektonicznego o fakturze i kolorystyce marmuru.  Pojawią się również detale w postaci  okładzin elewacyjnych z płyt miedziano - mosiężnych w złotym kolorze.

Budynek, o łącznej powierzchni 2800 m kw., ma mieć 7 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną (z parkingiem dla samochodów i rowerów). Na parterze zaplanowano lokale usługowe. Na dachu ma znaleźć się restauracja i dwupoziomowy, ogólnodostępny taras. Szeroki ciąg pieszy ma ma prowadzić z ul. 10 lutego na skwer Żeromskiego. Wieża widokowa ma zostać przeniesiona w kierunku ul. Świętojańskiej.

Architekci z 3MA zostali zaproszeni do wykonania dokumentacji projektowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

W śródmieściu Gdyni powstanie nowy biurowiec. Będzie nawiazywał do modernistycznych tradycji miasta