Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: The Bridge - powstanie nowy, 174-metrowy wieżowiec przy placu Europejskim. Będzie połączony z budynkiem Bellony

Mat. prasowe/red. WG

Ghelamco rozpoczyna przygotowania do budowy wieżowca The Bridge, który stanie u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej, przy placu Europejskim. Projekt przygotowała holenderska pracownia UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
Wiz. mat. Ghelamco

The Bridge - nowy wieżowiec w Warszawie

Liczący 174 metry wysokości wieżowiec The Bridge stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowała holenderska pracownia UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

Przeczytaj także: Innowacje mają znaczenie. Rozmowa z Caroline Bos z UNStudio>>

UNStudio to biuro architektoniczne założone ponad 30 lat temu w Amsterdamie. Ma ono na swoim koncie wiele docenionych w międzynarodowych konkursach budynków, m.in. Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w Doha w Katarze czy most wiszący Erasmusbrug w Rotterdamie. Z kolei pracownia Projekt to uznana w Polsce pracownia, która jest m.in. współprojektantem wieżowca Warsaw Spire oraz projektantem biurowca Warsaw UNIT.

The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
Wiz. mat. Ghelamco

Dla UNStudio zaprojektowanie nowego wysokościowca zawsze oznacza zastanowienie się nad tym, jak nowe inwestycje będą funkcjonowały w szerszym, miejskim kontekście – tworząc ramy dla zrównoważonej przyszłości. Nasz projekt dokładnie to robi: dzięki unikalnej organizacji przestrzennej zbliża tereny publiczne dookoła niego; ale co najważniejsze, odnawia związek miasta z jego dziedzictwem, łącząc w jedną kompozycję historyczny budynek Bellony z nową wieżą

mówi Arjan Dingste, Dyrektor i Starszy Architekt w UNStudio.

Biurowiec The Bridge przy placu Europejskim

The Bridge zaoferuje 47 tys. mkw. powierzchni biurowej. Liczący 40 pięter budynek będzie wyposażony w około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów (przewidziano dla nich 147 miejsc oraz szafki i prysznice). Posiadać będzie także najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. W budynku znajdą się m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych jednośladów (rowerów i hulajnóg) z 20 miejscami do ładowania. Zostanie w nim także wdrożony system operacyjny (opracowany przez Ghelamco), pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM – i Green Building Standard. Będzie posiadał także certyfikat „Obiekt bez barier”.

The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
The Bridge - nowy wieżowiec przy placu Europejskim w Warszawie.
Wiz. mat. Ghelamco

The Bridge połączony z Belloną

Co ważne, budynek Bellony – którego elewacja w 2016 roku została pieczołowicie odrestaurowana – będzie zachowany i połączony z wieżą. Dzięki temu powstanie symboliczny most łączący dawną architekturę z nowoczesnym budynkiem. Efektem tego połączenia będzie lobby, które zepnie oba budynki.

Co dalej z placem Europejskim?

Na czas budowy wieżowca część placu Europejskiego zostanie wyłączona z użytku. Wciąż jednak będą tu funkcjonować popularne restauracje i kawiarnia. Działać będzie także fontanna.

W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie mini park. W ten sposób wejście do The Bridge prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej skąd przez lobby wieżowca będzie można przedostać się na jego główną część. Dodatkowe wejście na plac prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się gruntownego remontu.

W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony znajdzie się miejsce na restaurację z tarasem.

Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez renomowaną belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie.

Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 roku.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: The Bridge - powstanie nowy, 174-metrowy wieżowiec przy placu Europejskim. Będzie połączony z budynkiem Bellony