Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warsaw UNIT: trwa montaż "smoczej skóry". Podium wieżowca z kinetyczną fasadą [WIEŚCI Z BUDOWY]

Mat. prasowe/red. WG

Powstający przy rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli wieżowiec Warsaw Unit zaczynają pokrywać tysiące płytek. To tzw. "smocza skóra" - rodzaj kinetycznej fasady, która będzie reagować na wiatr.

Smocza skóra na wieżowcu Warsaw UNIT w Warszawie
Smocza skóra na wieżowcu Warsaw UNIT w Warszawie
Fot. mat. Ghelamco

Wieżowiec Warsaw UNIT, zaprojektowany przez Polsko-Belgijską Pracownię Architektury (współautorów wieżowca Warsaw Spire) powstaje w samym sercu nowego biznesowego centrum Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego Woli. Budynek będzie miał 202m wysokości i 45 pięter. Znajdzie się tu 57 tys mkw. powierzchni biurowej.

Zobacz także: Najwyższe wieżowce w Warszawie. Gdzie jest ich najwięcej? Które są w budowie?>>

Najbardziej charakterystycznym elementem wieżowca jest tak zwana smocza skóra, która docelowo pokryje niemal całe podium budynku. To rodzaj kinetycznej fasady zbudowanej z tysięcy płytek, które będą w widoczny sposób reagować na każdy powiew wiatru, tworząc na jej powierzchni obrazy modelowane siłami natury.

 

Wieżowiec Warsaw UNIT będzie naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Jednym z takich narzędzi będzie dedykowana biurowcom Ghelamco aplikacja mobilna opracowana przez wewnętrzny dział innowacji dewelopera. Jej funkcjonalność będzie można wykorzystać także w sytuacjach zagrożenia epidemicznego – będzie informować użytkowników biurowców o tym, czy działają one w tzw. trybie pandemii, który będzie oznaczać wprowadzenie nadzwyczajnych procedur i zasad bezpieczeństwa.

Pracownicy będą na bieżąco otrzymywać informacje, instrukcje i zasady postępowania. Do komunikowania się z najemcami zostaną wykorzystane chat boty oraz sztuczna inteligencja. Aplikacja będzie też służyć m.in. jako system nawigacji po budynku i okolicy, umożliwi dostęp do biura, rezerwację sal i wiele innych funkcjonalności.

Tryb pandemii w Warsaw UNIT pozwoli na uruchomienie w budynku szeregu technologii uniemożliwiających rozprzestrzenianie się wirusa. System klimatyzacji będzie pracował wyłącznie z wykorzystaniem powietrza świeżego, aby zapobiegać mieszaniu powietrza wyciąganego z nawiewanym do powierzchni biurowych, a w windach zainstalowane zostaną lampy UV, które skutecznie zdezynfekują przestrzeń.

Biurowiec jest również pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o prestiżowy certyfikat WELL w najnowszej wersji v2 Core>>

Tak będzie wyglądał wieżowiec Warsaw UNIT w Warszawie
Tak będzie wyglądał wieżowiec Warsaw UNIT w Warszawie
Wiz. mat. Gheamco
    Więcej o:

Skomentuj:

Warsaw UNIT: trwa montaż "smoczej skóry". Podium wieżowca z kinetyczną fasadą [WIEŚCI Z BUDOWY]