Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warsaw Spire gotowy! Tak wygląda najnowszy warszawski wieżowiec

red

Wieżowiec Warszaw Spire to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Najmłodszy warszawski wieżowiec kilka dni temu otrzymał pozwolenie na użytkowanie i po ostatnich pracach wykończeniowych zaczną wprowadzać się do niego najemcy. Jak wyszło? Czy architektura nowego biurowca to nie tylko jeden z największych, ale także jeden z ciekawszych budynków?

19.04.2016 Warszawa , plac Europejski 3 . Biurowiec Warsaw Spire . Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Warsaw Spire
Warsaw Spire w Warszawie
AGATA GRZYBOWSKA

Warsaw Spire to jeden z tych wieżowców, które rozpoczęły prawdziwy inwestycyjny boom w okolicach Ronda Daszyńskiego. Niegdyś przemysłowa dzielnica zmienia się dziś w biurowe centrum Warszawy pełne eleganckich biurowców konkurujących między sobą nie tylko wysokością, ale także architekturą, czy zagospodarowaniem przestzreni wokół budynków.

Najwyższym z nowych biurowców, które powstają wokół nowej stacji metra bez wątpienia będzie Warsaw Spire - 180 metrów do dachu i 220 metrów wysokości wraz z iglicami (odpowiednio 5 i 2 miejsce w Polsce). Poza częścią wieżową kompleks składa się także z dwóch 11 piętrowych biurowców, które kształtem przypominają rogaliki, otaczające plac Europejski, w którego centrum stoi główna wieża budynku.

Rekord wysokości nowego budynku jest bezsprzeczny, a co z pozostałymi wyróżnikami?

Do plusów niewątpliwie można budynkowi zaliczyć stworzenie dużej przestrzeni publicznej z zespołem fontann, naturalną zielenią i zewnętrzną galerią sztuki. Ale nie sposób nie wspomnieć tutaj o kontrowersjach które pojawiają się już przy sposobie zagospodarowania działki. Rozmieszczenie budynków zdaje się nie do końca fortunne, nie tworzą one pierzei przy głównych ciągach komunikacyjnych - powstaje mnogość kierunków, otwarć i wrażenie niewielkiego chaosu, gdzie wszystko konkuruje ze wszystkim o palmę pierwszeństwa.

Sama architektura również budzi różne emocje - dla jednych to wyczekiwane odejście od "pudełkowych" wieżowców i nareszcie ciekawa i oryginalna forma, dla drugich efekciarstwo, którego największym symbolem jest chromowany daszek wejściem, który choć potrzebny ze względów użytkowych i który podkreśla strefę wejściową to zdaniem niektórych jego forma w połączeniu z krzykliwym materiałem to niezbyt szczęśliwe zestawienie.

Niewątpliwie budynek wprowadza do nieco sennej okolicy nową dawkę energii. Czy się przyjmie? Na to pewnie trzeba zaczekać. dużo tak naprawdę zależy od najemców lokali usługowych na parterach wokół placu Europejskiego. Przestrzeń jest publiczna, pytanie tylko czy oferta na placu będzie na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Za projekt budynku odpowiada pracownia Jaspers & Eyers Partners. Oficjalne otwarcie placu jest zapowiedziane na 14 maja.

Zobaczcie zdjęcia pokazujące jak wygląda najmłodszy warszawski wieżowiec i podzielcie się w komentarzach swoim zdaniem na temat nowego wieżowca. HIT czy KIT?

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o nowym wieżowcu czytaj też na warszawa.wyborcza.pl

_____________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ WIDEO:

Skomentuj:

Warsaw Spire gotowy! Tak wygląda najnowszy warszawski wieżowiec