Webinarium OKK: AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?
Sztuczna inteligencja jest tematem, który przyciąga uwagę, wzbudza wiele kontrowersji i inspiruje do debaty, podważając konwencjonalne pojęcia na temat roli architekta.
AI a proces projektowy
Proces projektowy, rozpoczynając od analizy i założeń, a kończąc na uzyskaniu ostatecznej zgody na rozpoczęcie budowy, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Przejście przez wszystkie te etapy wymaga wielu godzin ciężkiej pracy i obliczeń. Technologia wspiera architektów od dawna, a nowoczesne oprogramowanie umożliwia szybsze tworzenie dokumentacji i wykonywanie obliczeń. Innowacja, jaką jest sztuczna inteligencja, otwiera nowe możliwości doskonalenia procesu projektowego. Dzięki błyskawicznej analizie ogromnych zbiorów danych sztuczna inteligencja identyfikuje czynniki, które wpływają na decyzje projektowe, pomaga zarządzać zasobami i zwiększa wydajność projektu. AI analizuje mapy, czynniki środowiskowe, potencjalne ryzyka, a nawet parametry konstrukcyjne.
Sztuczna inteligencja nie tylko zmienia sposób wykonywania rutynowych obowiązków architektów, ale również pomaga im w rozwijaniu swojej kreatywności projektowej. Dzięki zdolności do tworzenia nowatorskich pomysłów AI może stanowić źródło inspiracji dla projektantów. Generowane komputerowo koncepcje, po późniejszym udoskonaleniu i dostosowaniu, tworzą unikalne połączenie ludzkiej wizji z możliwościami, jakie oferuje sztuczna inteligencja.
Mimo, że rozwijająca się sztuczna inteligencja niesie ze sobą obietnice, rodzi również liczne pytania i wątpliwości. W miarę jak architekci coraz częściej korzystają z AI podczas projektowania i podejmowania decyzji, pojawiają się obawy dotyczące utraty elementu ludzkiego i unikalności w ich pracach. Istnieje ryzyko, że proces standaryzacji i utrata różnorodności w estetyce architektonicznej mogą podważyć wyjątkowość, którą architekci wprowadzają do swoich projektów.
Webinarium OKK: AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?
Czy możliwa jest synergia sztucznej inteligencji z architekturą z równoczesnym wyeliminowaniem potencjalnych zagrożeń? Jak rozwój technologii wpłynie na zawód architekta? Czy AI pozbawi projektantów pracy?
Na te oraz inne pytania poznamy odpowiedź na bezpłatnym webinarze OKK! design „AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta” już 13.09.2023 r. o godz. 12:00. Mecenasem wydarzenia jest marka Samsung, a Partnerem – Barlinek. O tym „Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung?” opowiedzą Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek, trenerzy Samsung. Firmę Barlinek reprezentuje Jacek Kula.
Gościem specjalnym webinaru będzie dr hab. Jan Sikora prof. ASP, architekt oraz wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznych. Od dłuższego czasu interesuje się rozwojem AI, prowadząc liczne projekty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o temacie sztucznej inteligencji i jej wpływie na przyszłość projektowania, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
AGENDA SPOTKANIA:
- 12.00 – powitanie widzów – Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR
- 12.05 – prezentacja Mecenasa webinaru: Jak stworzyć inteligentny dom z urządzeniami Samsung? – Paweł Brzezicki, Tomasz Drężek
- 12.25 – prezentacja: Inteligentne podłogi Barlinek – Jacek Kula
- 12.40 – wystąpienie gościa specjalnego: AI – jaki będzie miała wpływ na zawód architekta?! dr hab. Jan Sikora prof. ASP
- 13.10 – pytania na forum od widzów
Więcej informacji: https://www.facebook.com/okkdesignPL.
Fot. Frank Kawka Architects (https://fkarchitects.co/work).
Pracownia jest fikcyjna i została w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. To projekt / wirtualna instalacja studentów gdańskiej ASP. Ani pracownia nie istnieje, ani realizacje i projekty nigdy nie powstały. Cała pracownia została wygenerowana przez AI i jest w pełni fikcyjna: od wizualizacji, przez opis i logotypy nagród. Celem instalacji jest poruszenie pytań o przyszłość zawodu projektanta oraz o rolę AI w twórczości XXI wieku.
Studenci Architektury Przestrzeni Kulturowych: Stefania Zhang, Dominika Gdaniec, Marta Olszewska, Aleksandra Dąbrowska i Weronika Gauda zmierzyli się z problemem związanym z AI a efektem prac była między innymi fikcyjna pracownia stworzona przez AI: https://fkarchitects.co - wirtualna instalacja, która powstała jako ważny głos w dyskusji o sztucznej inteligencji.
Dodatkowe informacje: www.okkdesign.pl.
- Więcej o:
Targi Rzeczy Ładnych FRESH! x PRINT 21-22 września - EXPO XXI w Warszawie
Ścieżka sensoryczna w Pałacu Kultuty i Nauki. To pomysł IKEA
Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować na temat przyszłości budownictwa
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!
World Visualization Festival - najważniejszy festiwal twórców wizualizacji już jesienią w Warszawie
Mariott wycofuje się z wieżowca w centrum Warszawy
Powstanie przejście podziemne pomiędzy dworcem Centralnym a Varso Tower