Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa Criss Cross w Lublanie. Zabawa geomertią

Redakcja Pressland/WG/mp

Willę Cross Cross w Lublanie, zaprojektowaną przez słoweńską pracownię OFIS Arhitekti, wyróżnia nietypowa elewacja z metalowych paneli.

Willa Crisss Cross w Lublanie. Proj. OFIS Arhitekti
Willa Crisss Cross w Lublanie. Proj. OFIS Arhitekti
Fot. Tomaz Gregoric

Trzypiętrowa willa, nazwana przez architektów Criss Cross, znajduje się w Lublanie. Zostałą zaprojektowana z myślą o pięcioosonowej rodzinie. Nowoczesna bryła stanęła przy ulicy, biegnącej prostopadle do starożytnego rzymskiego muru i prowadzącej bezpośrednio pod kamienną piramidę-bramę zaprojektowaną przez słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Konstrukcja willi została przekształcona w taki sposób, aby istniejąca już ściana oporowa stanowiła część nowego projektu

Elewację domu wykonano z kilkudziesięciu metalowych sześcianów o wzorze koperty. Każdy panel jest perforowany za pomocą wzoru kropki. Dzięki takiemu zabiegowi, do wnętrza tego pozornie pozbawionego okien domu dostaje się mnóstwo światła.

Inwestorom zależało na otwartych, jasnych wnętrzach. Architekci podzielili willę na strefy– parter to część wspólna, pierwsze piętro stanowi strefę dziecięcą, a najwyższa kondygnacja jest strefą rodzicielską.

 

Wnętrze to połączenie surowego betonu i naturalnego drewna. Z betonowymi ścianami i sufitami korespondują drewniane podłogi (Listone Giordano). Ciepłe tonacje drewna przepływające po podłodze i ścianach, w niektórych miejscach płynnie przekształcają się w meble, takie jak: szafy, regały i łóżka, co sprawia, że wnętrze jest spójne i harmonijne.

Skomentuj:

Willa Criss Cross w Lublanie. Zabawa geomertią