Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Trouble in Paradise, czyli wieś w roli głównej

Mat. prasowe/red. WG

Poznaliśmy szczegóły wystawy Trouble in Paradise, która zaprezentowana zostanie w Pawilonie Polski podczas 17 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Kolektyw PROLOG +1 stawia wieś w centrum uwagi i właśnie tu chce szukać rozwiązań i możliwości w kontekście globalnych problemów.

Kolektyw PROLOG +1
Kolektyw PROLOG +1
Fot. Paweł Starzec

Hasłem przewodnim 17 Międzynarodowej Wystawy Architektury jest pytanie „Jak będziemy żyli razem”, postawione przez Hashima Sarkisa, kuratora generalnego biennale. Kolektyw PROLOG +1 skupia się na życiu na wsi. Twórcy wystawy Trouble in Paradise są przekonani, że przyszłość świata zależy od wsi, a miasta nie mogą bez niej istnieć.

W architekturze wieś to niewygodny, „inny” obszar, nierozumiany i niezbadany. Wieś jest marginalizowana, wykluczona, izolowana. Tymczasem mogłaby być rajem na ziemi, wymarzonym miejscem do życia. Autorzy projektu pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich.

PROLOG +1 wpisuje się w nurt zapoczątkowany w ostatnich latach, w którym architekci i badacze skupiają się na „wszystkim, co nie jest miastem”. Podobnie jak laureat nagrody Pritzkera Rem Koolhaas czy brytyjski kurator Adam Sutherland twórcy wystawy w Pawilonie Polskim proponują, by szukać rozwiązań globalnych problemów w nowych sposobach organizacji obszarów wiejskich oraz badaniu rządzących nimi sił i procesów, nierozpoznanych dotąd przez architektów. Są przekonani, że przyszłość świata zależy od wsi, a miasta nie mogą bez niej istnieć.

Widok z Czartowskiej Skały na wieś Pomocne, woj. dolnośląskie, pow. jaworski
Widok z Czartowskiej Skały na wieś Pomocne, woj. dolnośląskie, pow. jaworski
Fot. Jar.ciurus [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

W ramach wystawy PROLOG +1 traktuje wieś jako niezależny obszar badań. Postrzega ją jako produkt zaplanowanych społecznych, przestrzennych i politycznych eksperymentów państwa. Studium przypadku Polski — kraju, w którym 93 procent powierzchni stanowią obszary wiejskie — staje się instrumentem do zrozumienia specyfiki postsocjalistycznej Europy i umożliwia wskazanie problemów w skali globalnej. Metodą przyjętą dla zrozumienia tego, czym jest wieś, jest analiza jej terytorium, osady i domu — trzech obszarów, na których skupili zainteresowanie autorzy wystawy. Współdzielenie dóbr, własność gruntów, planowanie przestrzenne oraz sposoby pracy i wspólnego życia są uniwersalne niezależnie od miejsca. Krajobraz wiejski poddany jest siłom kapitału, zmniejsza się liczba mieszkańców pracujących na roli, a rośnie odsetek osadników z miast. Brakuje wizji pracy na wsi i pomysłów na zamieszkanie w otoczeniu, w którym siły gospodarcze tworzą nowy krajobraz. Ideą projektu jest dialog i skonfrontowanie doświadczeń, teorii, edukacji i praktyki z wielu miejsc, co pozwoli spojrzeć na wieś świeżym okiem. Dlatego PROLOG +1 zaprosił do współpracy grono architektów z Europy, które wniesie do wystawy wielopłaszczyznowe spojrzenie na wieś przez pryzmat terytorium, osady i domu.

Wystawa w Pawilonie Polskim podczas 17 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji, zorganizowana przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki, zostanie otwarta 23 maja 2020 r.. Będzie ją można oglądać do 29 listopada 2020 r.

----

Trouble in Paradise

PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak)
Komisarz Pawilonu Polskiego: Hanna Wróblewska zastępca komisarza: Ewa Mielczarek
Organizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Trouble in Paradise, czyli wieś w roli głównej