Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach

Mat. prasowe

Rozbudowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych ma stać się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce. Dzięki obecnie przeprowadzanej modernizacji, ZUSOK będzie nie tylko przekształcał odpady w prąd i ciepło, ale także zapewni dodatkowe hektary zieleni w mieście.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie
Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie
Fot. mat. prasowe

Spalarnia odpadów będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton rocznie, które zostaną przekształcone w prąd i ciepło dla Warszawy. Jednocześnie obiekt będzie pokryty zielonym dachem, który zapewni więcej naturalnych przestrzeni w Warszawie. Dzięki roślinom budynek poprawi jakość powietrza, ułatwi magazynowanie i uwalnianie wody deszczowej oraz ograniczy występowanie tzw. wysp ciepła w okolicy. Zielone dachy są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, a ZUSOK staje się przykładem zastosowania ich także w kluczowych obiektach infrastruktury.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie: zielony dach

Zielone dachy zyskują na popularności nie tylko w przypadku budownictwa mieszkalnego, ale także przy budowie kluczowych zakładów. Pokrywają ważne obiekty, zmniejszając ingerencje w środowisko naturalne. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań jest szczególnie istotne w miastach, gdzie obecność roślin może zmniejszać wpływ globalnego ocieplenia na funkcjonowanie aglomeracji. Zieleń na dachach jest w stanie magazynować wodę podczas ulew, odciążając kanalizację i uwalniać parę w gorące dni. Jednocześnie ogranicza działanie słońca, zmniejszając ilość nagrzewającej się przestrzeni. Oczyszcza także powietrze z dwutlenku węgla, pozytywnie wpływając na emisyjność miasta.

W ZUSOK na dachu intensywnym zastosowano maty akumulacyjno-drenażowe DELTA®-FLORAXX 40H, wyróżniające się dużą retencją wody. Są w stanie zmagazynować aż ok. 19,6 l/m², co ma zapobiegać przeciążeniu systemu kanalizacyjnego. Dodatkowo zwiększają odporność hydroizolacji przeciw uszkodzeniom mikrobiologicznym. Użyto także mat DELTA®-FLORAXX TOP na dachu ekstensywnym, które magazynują ok. 7 l/m² i cechują się dużą wytrzymałością.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie: prąd i ciepło z odpadów

Po modernizacji w ZUSOK będą funkcjonować 3 linie termicznego przekształcania, a obiekt będzie pracować przez 24 godziny na dobę, wytwarzając prąd i ciepło z odpadów. W ciągu roku powstanie 100 tys. MWh energii elektrycznej i 100 tys. ton żużla. Nowoczesna instalacja wpłynie tym samym na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta, a żużel po waloryzacji zostanie wykorzystany w budownictwie drogowym. W tym momencie realizowane są ostatnie roboty budowlane.

Kluczowy etap prac nad modernizacją obiektu został zakończony, a całość zostanie sfinalizowana już w 2024 roku.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach