Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre w Chinach już otwarte. To najnowsza realizacja Zaha Hadid Architects

WG

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre (pol. Centrum Sztuki Obywatelskiej Zhuhai Jinwan) w chińskim mieście Zhuhai, zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects, to połączenie kreatywności i funkcjonalności. Po dwóch latach budowy zostało właśnie otwarte. Architektoniczny projekt jest inspirowany szewronowymi wzorami tworzonymi przez ptaki wędrowne latające nad południowymi Chinami.

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre. Proj. Zaha Hadid Architects
Zhuhai Jinwan Civic Art Centre. Proj. Zaha Hadid Architects
Fot. Virgile Simon Bertrand

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre: wyspa na jeziorze

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre jest położone w Western Ecological New Town w dzielnicy Jinwan, które tworzy serce Aviation New City. Ma ponad 100 mkw., osiągając wysokość 35 metrów. Rozciąga się na szerokość 170 metrów ze wschodu na zachód i 270 metrów długości z północy na południe. Wzniosło się na podium, które znajduje się w obrębie sztucznego jeziora i jest połączone z otoczeniem rampami i tunelami dla pieszych, tworząc strukturę wielowarstwową.

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre: szewronowy dach

W budynku, zaprojektowanym przez pracownię Zaha Hadid Architects, znajdują się trzy odrębne instytucje kultury: Centrum Sztuki Widowiskowej z Teatrem Wielkim na 1200 miejsc i wielofunkcyjną salą Black Box na 500 miejsc, Centrum Nauki i Muzeum Sztuki. Po zachodniej stronie budynku znajduje się amfiteatr na świeżym powietrzu. Każda z instytucji znajduje się w oddzielnej części, każda ma swoje unikalne cechy, ale wszystkie zachowują spójny język architektoniczny - są fizycznie i estetycznie połączone strukturą dachu.

To właśnie dach, którego oryginalny kształt ma przypominać ptaki w locie, jest jego najbardziej przyciągającym wzrok fragmentem. Składa się on z prefabrykowanych paneli wykonanych ze stali, wypełnionych powtarzalnymi elementami- szewronami, ale o różnej skali i rozmaitym kątem nachylenia nad każdą częścią. Motyw szewronu występuje zresztą w całym wnętrzu, np. w dźwiękochłonnych panelach sufitowych Teatru Wielkiego.

Teatr i muzeum są zbudowane z lżejszych materiałów, prezentujących paletę miękkich kolorów, a Black Box i Centrum Nauki powstały z ciemniejszych materiałów. Dach jest podtrzymywany tylko przez 22 kolumny.

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre: wnętrza

Wnętrza centrum spełniają szczególne wymagania każdej instytucji. Centrum Sztuki Widowiskowej cechuje się wyjątkową akustyką, umożliwiającą występy na światowym poziomie. Z kolei Muzeum Sztuki, w którym geometria dachu zapewnia naturalne światło, obejmuje przestrzenie wystawiennicze oraz rzeźbiarską przestrzeń opisaną przez  Zaha Hadid Architects jako "ciągła biała
wstążka", prowadząca zwiedzających po trasie wystawowej. W Centrum Nauki znajduje się sala wykładowa i kilka interaktywnych terenów wystawienniczych.

Skrzydła bryły połączone są centralnym placem, który działa jako wspólne foyer. To podejście projektowe nie tylko zwiększa spójność  strukturalną, ale także zapewnia wspólną przestrzeń dla odwiedzających. Optymalny dostęp światła zapewniają przeszklone elewacje.

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre: ekologia

Ikoniczna budowla została zaprojektowana z myślą o zrównoważonym rozwoju. Powstało ze stali, kruszywa i materiałów pochodzących z recyklingu. Centrum spełnia najwyższe standardy środowiskowe. Architekci zintegrowali energooszczędne technologie, tworząc przestrzeń harmonizującą z naturą. Centrum magazynuje i wykorzystuje co najmniej 70 proc. wody deszczowej. Położone w klimacie subtropikalnym przybrzeżnych południowych Chin, jest chronione przed nadmiernym nagrzewaniem podwójną izolacją przeszkleń zewnętrznych budynku i elewacją z perforowanych paneli aluminiowych. Zużycie energii i jakość powietrza w pomieszczeniach kontrolują systemy monitorowania z inteligentnym sterowaniem. Zamontowany system odzysku ciepła będzie wykorzystywany do zaopatrywania centrum w gorącą wodę.

Pracownia Zaha Hadid Architects zaprojektowała Centrum w 2021 roku, a budynek został ukończony w ciągu dwóch lat. Otwarto go w grudniu 2023 roku. Centrum Sztuki Obywatelskiej Zhuhai Jinwan pokazuje istotę współczesnej architektury, świadomości ekologicznej i integracji kulturowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zhuhai Jinwan Civic Art Centre w Chinach już otwarte. To najnowsza realizacja Zaha Hadid Architects