Szklany dom w Anglii. Ten zabytek zmienił się nie do poznania

Szkło w architekturze ma wiele zastosowań - od dekoracji po konstrukcję. Przekonują nas o tym architekci z pracowni AR Design Studio, autorzy Szklanego Domu.

W połowie XIX wieku hrabia Airlie wzniósł w Winchester swoją rezydencję w modnym wówczas, charakterystycznym stylu cottage. Przez blisko sto lat stała ona w stanie niezmienionym i dopiero po 1950 roku rozpoczął się proces stopniowych przekształceń i zniszczeń oryginalnej tkanki zabudowań na terenie posiadłości. Dawny właściciel zmarł bezpotomnie, a kolejne osoby zarządzające nieruchomością zdecydowały między innymi o podzieleniu jej na dwa mniejsze mieszkania. W szczególnie złym stanie znalazły się dawne pomieszczenia dla służby, które popadły w ruinę. Dopiero współcześni mieszkańcy rezydencji postanowili w nich zamieszkać, a co za tym idzie - przeprowadzić gruntowny remont i modernizację.

Miłość inwestora do szkła jako materiału budowlanego sprawiła, iż architekci z pracowni AR Design Studio postanowili wykorzystać je tam, gdzie tylko było to możliwe. Efektem rozpoczętej w 2011 a ukończonej w październiku 2012 roku pracy stał się „Szklany Dom” (The Glass House), aczkolwiek nazwa wydaje się być nieco zbyt szumna, bowiem przeszklony jest nie cały budynek, a jedynie nowa przybudówka i partie wnętrza.

Projektanci, którzy w swych wcześniejszych realizacjach wielokrotnie dowiedli, iż stosują elementy szklane z wielką biegłością, chcieli ograniczyć ingerencję w zastaną strukturę do minimum. Nowe skrzydło domu w Winchester, wzniesione od strony ogrodu, nie tylko nie narusza starej tkanki, ale też staje się niemalże niewidoczne, jako że zarówno ściany, jak i dach oraz elementy nośne wykonano ze szklanych tafli. W jego wnętrzu znalazł się aneks kuchenny połączony z jadalnią o minimalistycznym wystroju. Architekci, chcą podkreślić lekkość i transparentność form ograniczyli się do prostych elementów w odcieniach bieli i szarości.

Szklany Dom autorstwa AR Design Studio to przykład udanego połączenia nowego ze starym oraz... nietypowego zastosowanie szkła w architekturze.fot:ardesignstudio.co.uk

Jak podkreślają sami twórcy - jednym z kluczowych założeń było zlikwidowanie fizycznych i wizualnych barier pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Trzeba przyznać, iż cel został osiągnięty w stu procentach. Transparentne ściany i dach sprawiają, że siedząc przy stole można w pewnym momencie zatracić poczucie przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Dodatkowo centralną partię ściany stanowią ogromne drzwi otwierające się na starannie utrzymaną zieleń.

Dziewiętnastowieczny budynek potraktowany został jako powłoka dla nowoczesnych wnętrz w których króluje biel i szkło. Elementem szczególnie przykuwającym uwagę jest niezwykle efektowna klatka schodowa, której wykonane ze szkła stopnie z jednej strony oparte zostały na tradycyjnej, murowanej ścianie, a z drugiej - na pionowo ustawionej szybie pełniącej jednocześnie rolę balustrady. Nie jest to jedyne nietypowe rozwiązanie zastosowane przez architektów z AR Design Studio. Jak już zostało wspomniane, elementy konstrukcyjne dobudówki również wykonano ze szkła. Słupy usztywniające ściany oraz wsparte na nich belki, na których spoczywa dach również zostały wykonane z tego pozornie kruchego materiału.

Więcej o:
Komentarze (23)
Szklany dom w Anglii. Ten zabytek zmienił się nie do poznania
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jobik

  Oceniono 19 razy 7

  Mój dziadek miał szklarnie w Piasecznie. Wielkie szklarnie. Było tam duszno i gorąco. Podobnie jest w tym domu. Ale pewnie teraz modnie jest mieszkać w szklarni :)

 • Gość: Małgorzata

  Oceniono 21 razy 5

  Widziałam rzuty tego domu na archdaily i uważam że jest spartaczony , jeśli chodzi o funkcjonalność. Mianowicie, w części starej, zabytkowej domu mieszczą się jeszcze dwa duże pokoje, z których jeden jest drugim living roomem( pierwszy jest pod szklanym dachem),,a drugi jest drugą jadalnią (pierwsza jest pod szklanym dachem). Jadalnia nr 2 jest niekorzystnie ,daleko usytuowana od kuchni.

  Po co w relatywnie małym domu dublować funkcje, i które z tych przestrzeni są ważniejsze, te wewnątrz starego domu, czy te pod szklanym dachem?

  Obawiam się,że jadania i salon pod szklanym dachem będą bardzo rzadko użytkowane, zwłaszcza w lecie, ze względu na gorąco pod szkłem. Więc po co było, tę szklaną przybudówką budować, skoro miejsce i na kuchnię i na salon i na jadalnię było w starym domu?.

  Wygląda , dla mnie, że przybudówka ze szkła, bardziej wybudowana jest dla picu, niż z rzeczywistych potrzeb.

 • lech2011

  Oceniono 5 razy 3

  szklarnia

 • Gość: gregor

  Oceniono 8 razy 2

  Zabytek, tu w UK takie słowo nie istnieje, tu jest tyle starych pięknych budynków które się sypią że trudno mi uwierzyć że znają takie słowo, bo nikt nie zwraca na nie uwagi a często do renowacji tych że budynków potrafią użyć jedynie wiadra olejnej farby i zamalować np piękną fasadę z piaskowca.
  "swego nie znacie, cudze chwalicie"

 • Gość: kam

  Oceniono 12 razy 0

  Kolorystyczna asceza. Lubię!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX