Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś

mat. architektów/red. WG

Polska Chata - jednorodzinny dom kryty strzechą, zaprojektowany przez zespół BXB studio Bogusław Barnaś, to połączenie prostej, nowoczesnej bryły z tradycyjną ludową architekturą.

Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś
Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś
Wiz. BXB studio Bogusław Barnaś

Polski dom kryty strzechą

Patrząc na projekt Polskiej Chaty, pierwszym elementem rzucającym się w oczy jest oryginalny, gigantyczny dach. Architekci z BXB studio Bogusław Barnaś nazywają go Współczesnym Dachem Polskim. Poprzez przełamanie płaszczyzn dachu dwuspadowego, architekci wytworzyli na nowo zdefiniowany design i formę futurystycznej lukarny. Podobny dach (pokryty gontem) pojawił się już w poprzednim projekcie pracowni - Domu Polskim. Polska chata to nowoczesny dom kryty strzechą. Konstrukcja domu czerpie z tradycji budowlanych polskich skansenów, stylu zakopiańskiego, kultury ciesielskiej, ludowej architektury polskich kościółków zrębowych

Dom kryty strzechą - projekt

Projekt ten powstał na życzenie naszego klienta, który posiada wielohektarową posiadłość pozbawioną sąsiadującej zabudowy. Był przyzwyczajony do mieszkania w domu krytym strzechą, która podczas opadów deszczu tworzy kojący szum. Klientowi bardzo podobał się również projekt naszego Domu Polskiego.

mówi Bogusław Barnaś z BXB Studio.

Nowoczesny dom kryty strzechą

Polska Chata to z jednej strony typowy modernistyczny dom ze strefą dzienną w przeszklonym parterze i strefą nocną w poddaszu. Z drugiej strony, dzięki pokryciu domu Współczesnym Dachem Polskim, komponującym się z rytmem dynamicznej konstrukcji nośnej parteru powstała oryginalna, interesująca bryła.

Dom ma trzy kondygnacje. W piwnicy umieszczono przestrzeń techniczną i garażową. Na parterze znajduje się przeszklona, funkcjonalna i otwarta przestrzeń dzienna. Strefę prywatną - z sypialniami, gabinetem i biblioteką, ulokowano na piętrze. Dzięki nietypowej geometrii dachu udało się zaaranżować dodatkowe dwie przestrzenie antresoli widokowych, tworzących dodatkowy poziom mieszkalny.

 

---

Polska Chata

  • Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
  • Zespół: Bogusław Barnaś, Aleksandra Bujak, Bartosz Styrna, Clement Godry, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska
  • Wizualizacje & Grafika: BXB studio Bogusław Barnaś
  • Lokalizacja: Polska
  • Data: 2015-2019
  • Powierzchnia: 450 m2
  • Klient: Prywatny

Skomentuj:

Polska Chata - nowoczesny dom kryty strzechą od BXB studio Bogusław Barnaś