Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesna chata z Kaszub

red

Dom 34.25 stopni znajduje się w okolicach Kartuz u szczytu doliny niewielkiej rzeczki Raduni. Zaprojektowali go architekci: Bartek Arendt i Kasia Bedra

Budynek powstał w malowniczym zakątku, który pełen jest wzniesień, pól i lasów. Taka lokalizacja prócz zalet miała również pewne minusy związane z ukształtowaniem terenu i obowiązującym tam planem zagospodarowania. Większa część działki, na której stanął dom znajduje się w liczącym 100 metrów pasie ochronnym rzeki. Budynek powstał więc w niewielkim, narożnym fragmencie działki. Dodatkowo plan zagospodarowania przewiduje, aby nowe domy w tej okolicy miały dachy skośne, które kątem będą nawiązywać do tradycyjnych domów kaszubskich.

Inwestor chciał, aby architekci zaprojektowali niewielki i prosty dom dla mieszkającego w nim małżeństwa i ich gości. Budynek miał być również w miarę kompaktowy, tak aby zimą zminimalizować straty ciepła.

Projektanci zdecydowali, że taki dom powinien swym wyglądem przypominać tradycyjną chatę o dwuspadowym dachu. Jednak by jak najlepiej zagospodarować jego otoczenie architekci zdecydowali, że przekręcą prostokątną bryłę o kąt 34.25°.

Dzięki temu zabiegowi udało się zapewnić maksymalny dostęp do południowo-zachodniego słońca, zapewniono widok na pobliską przyrodę i zadbano o prywatność mieszkańców względem sąsiednich działek.

Rozkład domu został zaplanowany w ten sposób, aby zgrupować wszystkie pomieszczenia techniczne i użytkowe w południowo-wschodniej, wejściowej części domu, natomiast wszystkie funkcje wspólne w jego północno-zachodniej części, z której rozpościera się widok na dolinę - opisują autorzy projektu.

Elewacja budynku ma nawiązywać do tradycyjnych domów z tego regionu. Głównym materiałem elewacyjnym jest cegła w kolorze szarego betonu. Jednolity wygląd bryły udało się utrzymać dzięki materiałowi, którym pokryto dach. Dominująca tu szarość ma sprawiać wrażenie, że dom jest swego rodzaju kamiennym monolitem, porzuconym w kaszubskim krajobrazie.

Skomentuj:

Nowoczesna chata z Kaszub