Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

World Architecture Festival: wybrano najlepszy dom świata

kambi

Jury tegorocznego Światowego Festiwalu Architektury za najlepszy dom na świecie wybrali niepozorny budynek z Wietnamu

Tegoroczna, siódma edycja World Architecture Festival miała miejsce w Singapurze. O zwycięstwo walczyło kilkaset budynków, które wcześniej podzielono według poszczególnych kategorii. Miano najlepszego domu na świecie zdobył szary budynek z Wietnamu.

Dom zaprojektowali architekci z pracowni Vo Trong Nghia Architects. Budynek stanął w mieście Ho Chi Minh. Ta licząca ponad 7 milionów mieszkańców metropolia jest gęsto zaludniona i w wielu mieszkalnych dzielnicach posiada chaotyczną zabudowę. Architekci chcieli stworzyć dom, który zajmując kolejne metry kwadratowe powierzchni w pewnym sensie odda je miastu. By to osiągnąć projektanci zaproponowali, aby każdy skrawek dachu zamienić w mały, miejski ogród.

Dom podzielony został na pięć części. Kostki ustawiono tak, by w przestrzeni pomiędzy nimi powstał niewielki ogród z miejscem do wypoczynku. W najniższych częściach budynki posiadają duże okna. Mają one wpuszczać do środka naturalne światło oraz umożliwić mieszkańcom szybkie wywietrzenie mieszkania. Co ciekawe szare kostki posiadają różne funkcje. W jednej jest kuchnia, w innej sypialnia czy łazienka.

Z zewnątrz budynki pokryto warstwą betonu architektonicznego, w którym wyżłobiono poziome linie imitujące kształt bambusa.

"House for Trees" ma być przykładem tego, w jaki sposób budować w zatłoczonych miastach, w których brakuje zieleni. Pomysł na tworzenie ogrodów na dachach budynków może w znaczny sposób poprawić jakość życia mieszkańców w azjatyckich metropoliach. Architekci mają nadzieję, że podobnych konstrukcji w Wietnamie powstanie znacznie więcej.

Skomentuj:

World Architecture Festival: wybrano najlepszy dom świata