Pasterska Chata w Pieninach zdobyła prestiżową nagrodę. Wielki sukces polskich architektów!
Polska pracownia projektowania architektury i wnętrz HOLA Design zdobyła Red Dot Design Award, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie wzornictwa. Wszystko za sprawą Pasterskiej Chaty nad Jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Dom łączy w sobie tradycję pasterskiej zabudowy z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.
Teren o niezwykłej historii
Pasterska Chata położona jest na malowniczym półwyspie Stylchyn na południu Polski. To wyjątkowy teren o niezwykłej historii, na którym znajdują się uratowane przed zalaniem zabytkowe drewniane wille, zagrody i murowane piwniczki ze spichlerzami pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku.
Pasterska chata wpisuje się w okoliczną, tradycyjną architekturę
Zarówno bryła, jak i wnętrza domu zaprojektowanego przez pracownię HOLA Design, idealnie wpisują się w tradycyjną architekturę tego regionu Polski.
Pasterska chata stanęła na działce pochylonej w stronę jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę - Jezioro Czorsztyńskie, otaczające góry oraz średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.
Drewno w roli głównej
Dom został stworzony w głównej mierze z materiałów drewnianych. Dach i fasadę domu pokrył wiór osikowy. Drewniane są również drzwi wejściowe oraz wykończenie wnętrz.
Architekci z pracowni HOLA Design wykorzystali w tym projekcie kamienną podmurówkę, która jest charakterystycznym elementem góralskiej zabudowy.
Wyeksponowanie pięknych widoków otoczenia
Od strony wejściowej dom sprawia wrażenie niedostępnego - ten efekt uzyskano przez pozbawienie elewacji okien.
Przeciwny zabieg zastosowano od strony jeziora. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, a roztaczający się za oknem panoramiczny widok staje się integralną częścią wnętrza.
Wnętrze Pasterskiej Chaty
Wnętrze domu wyróżnia się nowoczesną estetyką, jednak zastosowano też tradycyjne elementy. W pomieszczeniach dominują stonowane kolory - czerń, szarości i odcienie naturalnego drewna. Drzwi i schody zdobi uproszczony wzór wycinanki, który pojawia się również w dekoracji ścian. Aneks kuchenny podkreśla koronka przekształcona w znak graficzny. Aranżację dopełniają duże lampy i surowe dodatki.
"Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej"
- Pasterska Chata jest dla nas szczególnym projektem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że odpowiadaliśmy nie tylko za wnętrza, lecz także za architekturę tego budynku. To miejsce, które stworzyliśmy od początku do końca. Z poszanowaniem lokalnej tradycji i krajobrazu. Bez wahania możemy stwierdzić, że Red Dot jest dla nas najcenniejszą nagrodą w dotychczasowej karierze zawodowej - ze względu na swój ogromny prestiż, a zarazem na nasz duży sentyment do tego konkretnego projektu. To zaszczyt i radość być wyróżnionym czerwoną kropką
- komentują Monika i Adam Bronikowscy, właściciele HOLA Design.
Nagrody Red Dot Design Award to znak jakości i designu przyznawany przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen od 1955 roku. W tym roku projektanci i producenci z 59 krajów zgłosili do konkursu ponad 6300 produktów. Jury składające się z ok. 40 ekspertów, w oparciu o restrykcyjne kryteria, wybrało te najbardziej designerskie i innowacyjne.
- Więcej o:
- architektura
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową