Rezydencja biskupa Limburga. Wydał na nią miliony, teraz musi się wyprowadzić [ZDJĘCIA]

Papież Franciszek zdecydował, Franz-Peter Tebartz-van Elst, biskup niewielkiego Limburga w Niemczech, musi wyprowadzić się ze swojej luksusowej rezydencji. Jej budowa mogła kosztować kościół nawet 40 milionów euro

Biskup miał przez lata zatajać prawdziwą wartość inwestycji. W oficjalnych dokumentach jej budowa kosztowała 2,5 mln euro, faktycznie suma mogła wzrosnąć nawet do 40 milionów euro. Watykan wszczął właśnie w tej sprawie śledztwo, a biskupowi nakazał na ten czas opuścić luksusową siedzibę.

"W oczekiwaniu na rezultat tych prac i związanych z tym wyjaśnień w sprawie odpowiedzialności w tej kwestii Stolica Apostolska uważa za właściwe pozwolić Jego Ekscelencji biskupowi Franzowi-Peterowi Tebartzowi-van Elstowi, aby przebywał tymczasowo poza diecezją" - głosi komunikat Episkopatu Niemiec.

Rezydencja niemieckiego biskupa Limburgafot. Thomas Frey/AP

Nowa rezydencja wraz z kaplicą stoi w pobliżu katedry limburskiej. Trzeba przyznać, że jej architektura powstała z wyjątkowym poszanowaniem zabytkowej zabudowy znajdującej się w sąsiedztwie. Nie zmienia to faktu, że biskup złamał prawo kościelne, które w przypadku tak dużych inwestycji wymaga zgody papieża.

Przeciwko biskupowi toczy się także śledztwo prokuratorskie w sprawie złożenia pod przysięgą nieprawdziwych zeznań w związku z jego lotem pierwszą klasą z Niemiec do Indii.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

 

c

 

więcej przeczytacie na wiadomości.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (26)
Rezydencja biskupa Limburga. Wydał na nią miliony, teraz musi się wyprowadzić [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: arz

  Oceniono 58 razy 54

  trzeba przyznać, że ksiądz ma gust ;)

 • alex_z_grunwaldu_00

  Oceniono 46 razy 44

  Piękna rozbudowa, świetna architektura. Aż przykro się robi porównując te zdjęcia z budowlami fundowanymi przez kościół w PL.

 • Gość: klawo

  Oceniono 13 razy 11

  Budynek jest znakomity. Kościół jest od 1000 lat jednym z najbardziej ambitnych inwestorów w Europie, olbrzymia część zabytków sztuki, architektury, kultury to dzieła powstałe z inicjatywy i z funduszy kościelnych.

  Ta wersja że niby chodzimy w łachmanach na piechotę i mieszkamy w szałasach jest po prostu... populistycznym PRem na szczęście.

 • Gość: jozue

  Oceniono 6 razy 6

  kurka wodna ! świetne ! mnie tylko Budzyńskiego żal , kurka wodna !

 • Gość: peter

  Oceniono 16 razy 4

  Nie tyle ksiądz, co jego architekt ma gust, chociaż porównując to z wizjami polskich biskupów faktycznie dobrze, że chociaż ten projekt zaakceptował. Poza tym wybudowanie jakiegokolwiek budynku w tak ściśle historycznej zabudowie, przy samej katedrze wymaga wielkiego nakładu pracy i wielu zezwoleń w Niemczech, aby uzyskać takie zezwolenie nie można wybudować czegokolwiek. W tym kraju zarówno honorarium dobrego architekta jak i same materiały budowalane mają swoją cenę, ponieważ jedno i drugie jest bardzo dobrej jakości. Tym bardziej, gdy w grę chodzi wysoka reprezentatywność obiektu, jak w tym przypadku. Jedyny problem to nowa polityka Franciszka zakładającego prostotę i minimalizowanie wydadków Kościoła. Jako student architektury w Niemczech rozumiem jednak postawę niemieckiego biskupa. Ratzinger też by to zrozumiał, jednak dla Franciszka to zbędne i kosztowne...

 • markowski222

  Oceniono 2 razy 2

  Katedra limburska to cudo, w mieście zawsze jest pełno turystów.
  Gust ten ksiądz ma niezły rzeczywiście, tylko przyzwoitości brak.

 • malkontent69

  Oceniono 6 razy 2

  Obrzydliwa pijarowa zagrywka nowego papieża, którego osławiona "skromność" trąci raczej pychą aniżeli autentyczną chrześcijańską skromnością. Do talerza biskupom też zagląda, powinni się stołować w barach mlecznych, a zakupy robić w Biedronce albo Aldi? Dobrze, że w średniowieczu nikt nie pojmował skromności w taki sposób jak robi to Franciszek, bo inaczej katedrę Notre Dame, katedrę w Chartres i wiele pięknych pałaców biskupich widzielibyśmy jak świnia niebo. Po co było budować Kaplicę Sykstyńską i jeszcze utrzymywać tego malarza pokojowego Michała Anioła? Można było za to przecież tyle dzieci wykarmić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX