Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji

red

Muzeum Ludzkiego Ciała powstanie we francuskim mieście Montpellier. Konkurs na jego projekt wygrała duńska pracownia BIG

1 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
2 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
3 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
4 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
5 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
6 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
7 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
8 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
9 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
10 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
11 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
12 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
13 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
14 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
15 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
16 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
17 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG
18 z 18Muzeum Ludzkiego Ciała
źródło: BIG

Leżące na południu Francji miasto Montpellier dotychczas było kojarzone głównie jako ważny ośrodek akademicki. Teraz zyska nową atrakcję. Muzeum Ludzkiego Ciała powstanie w nowej części miasta. Lokalizacja dla tego typu placówki właśnie w Montpellier jest związana z istniejącą tam bardzo dobrą uczelnią medyczną, której początki sięgają X wieku.

Głównym elementem nowego muzeum będzie ludzkie ciało. Poświęcone mu eksponaty będą przedstawiać ciało człowieka w sposób artystyczny, naukowy i "społeczny". Ten ostatni aspekt zostanie zrealizowany poprzez interaktywne wystawy, spektakle, warsztaty i inne działania kulturalne.

Powierzchnia muzeum będzie miała prawie 8 tys. m kw. Obiekt zaprojektowany przez architektów z duńskiej pracowni BIG ma pokazać jak w idealny sposób połączyć przyrodę z architekturą. Projektanci stworzyli osiem głównych przestrzeni, które zlokalizowane są na jednym poziomie. Architekci nadali im organiczne kształty. Przenikające siebie nawzajem bryły zostały zaprojektowane tak by wpuszczać do środka dużo światła. Z kolei ukośnie ukształtowany i porośnięty trawą dach umożliwia gościom spacerowanie po nim.

Muzeum Ludzkiego Ciałaźródło: BIG

Również taki kształt budynku odnosi się do ludzkiego ciała:

Z pozoru pojedyncze pawilony splatają się razem - tak jak poszczególne palce zjednoczone we wzajemnym uścisku - mówi architekt Bjarke Ingels.

Fasada budynku ma dużo przeszkleń. W ten sposób architekci chcieli wizualnie scalić jego bryłę z otoczeniem. Dodatkowo szklane ściany pokryto pionowymi, drewnianymi żaluzjami, które mają pomóc rozpraszać światło.

Muzeum ma zostać oddane do użytku w 2018 r.

Skomentuj:

Muzeum Ludzkiego Ciała. Duński projekt na południu Francji