Nowoczesny bazar w centrum Rotterdamu. Projekt MVRDV robi wrażenie!

To chyba najbardziej oryginalna hala targowa na świecie. Zaprojektowali ją architekci z pracowni MVRDV. Jej budowa trwała blisko pięć lat, teraz już oficjalnie otwarta czeka na klientów i... przyszłych mieszkańców

Holenderskie biuro MVRDV przyzwyczaiło już nas do odważnej architektury. Jednym z ich najnowszych, zrealizowanych projektów jest wielofunkcyjny budynek z Rotterdamu.

Tym czym wyróżnia się budynek jest jego kształt. Bryła obiektu przypomina olbrzymią bramę. To właśnie pod jej sklepieniem znalazło się miejsce dla sprzedawców. Wnętrze miejskiego bazaru urozmaiciło olbrzymie malowidło przedstawiające kolorowe warzywa i owoce, a także świat zwierząt. Ten niezwykły fresk to dzieło holenderskich artystów: Arno Coenena i Iris Roskam.

W środku znalazło się około 100 stoisk handlowych i usługowych. Obiekt nie ma być typowym centrum handlowym. W środku klienci mają poczuć klimat lokalnego targowiska.

Handel to nie jedyna funkcja tego obiektu. Nad targowiskiem znalazło miejsce 228 apartamentów. Ponad połowa z nich wystawiona została na sprzedaż, drugą część stanowią mieszkania, które będzie można wynająć na kilka dni.

O projekcie opowiada sam Winy Maas, współzałożyciel pracowni MVRDV:

Więcej o:
Komentarze (15)
Nowoczesny bazar w centrum Rotterdamu. Projekt MVRDV robi wrażenie!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: rtoy

  Oceniono 37 razy 29

  współczesne sukienice . Odważny projekt , ciekawe jak bedzie z funkcjonalnością , ale trzeba przyznać robi wrażenie

 • Gość: klaps

  Oceniono 23 razy 17

  ta piękna, soczysta fototapeta wypełniająca tunel jest porywająca i dodaje BARDZO dużo wrażeń do samej oryginalnej bryły.

 • Gość: Mieszkaniec Rotterdamu

  Oceniono 18 razy 12

  Budynek, choć kontrowersyjny z zewnątrz wzbudza ogromne wrażenie na odwiedzających. Na szczególną uwagę zasługuje sufit, przy którym fotografują się rzesze turystów. Rozmiar przestrzeni we wnętrzu jest imponujący. Dobrze zorganizowane są stoiska marketu, z funkcjami restauracyjnymi nad stoiskami, co umożliwia spokojne spożycie posiłku i widok ,,z góry" na hale marketu. Nie nazwałabym tego jednak bazarem, ponieważ jest to dość luksusowe miejsce. Polecam zobaczyć!

 • Gość: newklear

  Oceniono 5 razy 3

  rzeczywiście robi wrażenie. dobry pomysł i świetna realizacja. jedyne wątpliwości jakie mam to jak to miejsce zniesie próbę czasu. sama bryła nie jest specjalnie piękna ani elegancka (trochę nawet pokraczna, brak jej lekkości). grafika wewnątrz teraz zachwyca, ale za 20 lat?

 • Gość: architekt

  Oceniono 11 razy 3

  Bardzo, bardzo.

 • marzens11

  Oceniono 6 razy 2

  Piękny!

 • Gość: onan

  Oceniono 1 raz 1

  makabryła

 • Gość: Michauek

  Oceniono 9 razy 1

  CZEMU NA STRONIE TYTULOWEJ PISZE, ZE BUDYNEK ZNAJDUJE SIE W CENTRUM AMSTERDAMU? MARNA REDAKTORZYNA BYLA ZBYT LENIWA ZEBY SPRAWDZIC?

 • Gość: Ba

  Oceniono 3 razy 1

  Tytuł na stronie głównej mówi, że budynek stoi w centrum Amsterdamu, co jest nieprawdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX