Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Anty Smog z Paryża

ucho

Słoneczna kropla połączona z wiatrową wieżą to pomysły belgijskiego architekta Vincenta Callebauta mające stanowić nową jakość w dziedzinie ekologicznego budownictwa. Nowoczesna architektura ma być nie tylko samowystarczalna energetycznie, ale powinna również sama przyczyniać się do usuwania z powietrza trujących zanieczyszczeń.

Vincent Callebaut
Vincent Callebaut

Problemem wszystkich wielkich miast na świecie jest rosnąca degradacja środowiska naturalnego związana z rozwojem przemysłu i nieustannie wzrastającą liczbą zmotoryzowanych mieszkańców. Przemieszczające się, a tym bardziej uwięzione w korkach masy samochodów emitują tony szkodliwych związków, które z połączeniu z pyłem, kurzem i znaczną wilgotnością powietrza tworzą toksyczny smog. Jego czarne chmury zasłaniają słońce nad niezliczonymi metropoliami wywołując przy okazji reakcje alergiczne, które prowadzić mogą do astmy, zapalenia oskrzeli czy paraliżu układu krwionośnego.

Zabytkowa stolica Francji nie jest w tym przypadku uprzywilejowana. Dodatkowo kwaśne deszcze, wpływając destrukcyjnie na fasady historycznych budowli, spędzają sen z oczu władz miasta, nastawionego głównie na turystykę. Zmiana w mentalności zarządzających ewoluowała jednak pozytywnie przez lata - nie zamierzają oni tym razem oddać miasta bez walki.

Projekt Anti Smog zlokalizowany miałby zostać w jednej z przemysłowych dzielnic Paryża. Architekt nazywa swoje dzieło organicznym ''pasożytem'' umieszczonym w post-industrialnym środowisku pełnym funkcjonujących jak i opuszczonych już fabryk. Składać się on będzie z dwóch głównych części.

Pierwszą z nich jest podwieszona na moście nad kanałem de l'Ourcq ''Słoneczna Kropla''. Budynek o kształcie przypominającym piłkę do rugby, jak na ekologiczną architekturę przystało wyposażony zostanie w setki modułów fotowoltaicznych zapewniających dopływ niezbędnej energii. Nie zapomniano również o systemach przechwytujących wodę deszczową, która może być wykorzystana np. do spłukiwania toalet i czyszczenia foto-ogniw. Są to jednak standardowe zabiegi, wykorzystywane dzisiaj przez większość projektantów tworzących w nurcie mody na ''zieloną'' architekturę. To co wyróżnia projekt Belga to fasada pokryta warstwą dwutlenku tytanu, który według zapewnień twórcy wpływać ma na zmniejszenie liczby zanieczyszczeń w powietrzu. Reagując z cząsteczkami smogu, powodować ma ich redukcję i co za tym idzie, oczyszczanie atmosfery.

Wewnątrz ''kropli'' znajdować się mają pomieszczenia do użytku publicznego, oraz wielka sala wystawowa - wszystko zorganizowane wokół centralnego ogrodu pełnego zieleni.

Drugim budynkiem wchodzącym w skład ekologicznego kompleksu jest 45 metrowa Wieża Wiatrowa. Mieścić się w niej będzie galeria sztuki, oraz podniebny ogród, do którego będzie się można dostać spiralnie zakręconą ścieżką. Nazwa budynku wzięła się od wykorzystania w jego konstrukcji specjalnych turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu - działających na zasadzie turbiny Darrieusa . Wieża zostanie również pokryta ekranami diodowymi, na których wyświetlane będą aktualne wiadomości.

Jeśli prototypowy budynek spełni pokładane w nim oczekiwania, możemy spodziewać się w innych miastach konstrukcji nawiązujących do projektu Belga. Wtedy wszystko będzie zależało od inwencji projektanta w dostosowywaniu podobnych budynków do charakteru nowego otoczenia.

Skomentuj:

Anty Smog z Paryża