Nowoczesna stodoła od JEMS

Inwestorzy chcieli ultranowoczesnej willi z płaski dachem. Architekci z pracowni JEMS ostudzili ich zamiary. W rezultacie powstał nie mniej nowoczesny, lecz klasyczny w kształcie dom, który umiejętnie wpisał się w chaotyczną zabudowę okolicy, a jego mieszkańcom zagwarantował maksimum prywatności.

Głównym problemem w procesie projektowania, oprócz podłużnej i wąskiej działki, był brak jakiegokolwiek kodu przestrzennego, do którego można by nawiązać. Domy z katalogów, gierkowske kostki, czy w końcu wille udające staropolskie dworki zdominowały otoczenie. Tak popularny w naszym krajobrazie melanż form, Marcin Sadowski, główny projektant domu, nazywa "syndromem Expo". Jego zdaniem wprowadzenie "architektonicznej ikony", czyli kolejnej bryły o indywidualnym wyrazie jest w takim przypadku wykluczone. Budynek zniknąłby w tłumie agresywnych kształtów i kolorów oraz pogłębił jeszcze bardziej wrażenie chaosu.

Zamiast wyrazistej bryły powstał więc budynek o wyważonej stylistyce i tradycyjnym kształcie. - To archetyp formy, z którym się nie dyskutuje, czysta geometria - mówi Sadowski. Prosty dom o dwuspadowym dachu nie konkuruje z otoczeniem, lecz staje się dla niego tłem, elementem porządkującym i poprawiającym wygląd otoczenia.

Dom od JEMS

Aby nie popaść w banał architekci zabawili się geometrią domu-stodoły, podcinając bryłę w narożach oraz tworząc w niej wnęki. Zabieg chirurgiczny był ściśle powiązany z układem wnętrz - okna w wykrojach wychodzą na przestrzenie możliwie jak najbardziej pozbawione sąsiedztwa innych domów, a wewnętrzny układ pomieszczeń stwarza optyczne amfilady, ciągnące się przez całą długość domu. Dzięki przemyślanej reżyserii przestrzeni mieszkańcom pozostawiono dużą dozę prywatności.

Ciekawi brak wyraźnej elewacji domu. Nie wiemy, gdzie kończy lub zaczyna się dach, bo wszystkie elementy spaja jedna powłoka z tytan-cynku. Architekt porównuje ją do zimnej i stalowej karoserii samochodu. Dla kontrastu wnęki, wyłożone naturalnym drewnem, nazywa miękką tapicerką, która stanowi sferę buforową między wnętrzem a zewnętrzem domu.

Z bezradności kontekstu powstał dom, który co prawda nie jest ikoną, ale ciekawie uzupełnia zastane otoczenie i zapewnia komfort jego mieszkańcom, a o to przede wszystkim chodziło architektom.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ TEGO DOMU>>>

 

ZOBACZ TAKŻE:


Dom Gałązka. Drewniana willa w środku lasu


Zamiast "katalogowca" - dom w stodole


Szklany dom w Bremie - nowy projekt Koniecznego

Więcej o:
Komentarze (11)
Nowoczesna stodoła od JEMS
Zaloguj się
 • Gość: coco

  Oceniono 3 razy 3

  wtf?!? czy Pani redaktor może już przestać porównywać budowę do zabiegu chirurgicznego? To już nie pierwszy raz.... Dopatruję się albo braku podstawowego zasobu słownictwa albo niespełnionego marzenia by operować społeczeństwo...

 • bystry_bronek

  Oceniono 4 razy 2

  "Aby nie popaść w banał" Hahahahaaaa!! :D przezabawne :)

 • Gość: dddd

  Oceniono 1 raz 1

  Lubię to!

 • frissreunion23

  Oceniono 1 raz 1

  Niezła szopka;) A na serio. Całkiem ciekawie zrealizowany projekt. Myślę, że dobrze się nadaje do mieszkania, ja mógłbym zamieszkać. Choć ktoś kto lubi klimaty bardziej swojsko klasyczne pewnie stwierdzi że jest to wnętrze zimne i bez polotu. Jak dla mnie... bomba.

 • Gość: bbbbb

  Oceniono 1 raz 1

  JEMSI nie zawodzą! Piękny projekt, doskonałe proporcje, porstota i powściągliwość ... ujmujący :) Dobry projekt + kumaty Inwestor = ARCHITEKTURA!!!!!

 • synbudowlanca

  0

  DOm bardzo fajny, mógłbym taki miec. Jedynce co mi sie nie podoba to ta blacha na tym domu.. wygląda jak tania zwykła blacha która sie kładzie na dach... wolałbym cos bardziej wyrafinowanego, ewentualnie drewno.

 • Gość: ree

  Oceniono 2 razy 0

  JEMS faktycznie specjalizuje się w stodołach - czy z płaskim czy niepłaskim dachem...

 • Gość: r

  0

  A gdzie rzuty? Co można powiedzieć po tych kilku fotkach? Ech, bryła jak zwykle zbrylona.

  Budynek fajny i powściągliwy, dobrze dobrane materiały, szkoda tylko że wnętrza do kitu...

 • Gość: architektownik

  0

  @novasowa
  sory, ale twoje porównanie JEMSów do architektury Hugh Newella Jacobsena jest, żałosne, jego architektura to typowe amerykańskie brzydactwa budowane z tektury z kiczowatym wyposażeniem wnętrz, JEMSi projektują nowocześnie i minimalistycznie, uważam, że to obecnie nadal najlepsza pracownia architektoniczna w Polsce obok Medusy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX