Niesamowity kościół w Miami. Wygląda jak długa spódnica [WIZUALIZACJE]

Znana z bardzo oryginalnych, a nawet nieco szalonych projektów amerykańsko - meksykańska pracownia FREE wygrała konkurs na gmach katolickiej świątyni, która ma stanąć w Miami. Jej bryła przypomina spódnicę z 27 fałdami, a każda z nich poświęcona będzie...

Na potrzeby katolickiej społeczności w Miami, w 65 procent składającej się osób pochodzenia hiszpańskiego i latynoskiego, zdecydowano się wznieść kaplicę pod patronatem Matki Bożej z Guadalupe, której kult jest wśród nich szczególnie popularny. A jednak architekci z biura FREE, przystępując do konkursu postanowili "poszerzyć" grono patronek budowli i zaprojektowali kaplicę, poświęconą kultowi wszystkich dwudziestu siedmiu Świętych Dziewic, które istnieją w południowoamerykańskim katolicyzmie. Dla każdej ze świętych architekci znaleźli miejsce w nowoprojektowanej budowli.

Projekt kaplicy Matki Boskiej z Guadalupe, Miami, Floryda, USA, proj. FREE (Fernando Romero), źródło: www.fr-ee.org

Kształt kaplicy można rozumieć dosłownie i symbolicznie zarazem. Z daleka może przypominać bowiem kroczącą w długiej sukni kobietę - a więc łatwo wzbudza skojarzenia z Matką Boską, przedstawianą zawsze w powłóczystych szatach czy pelerynie. Jednocześnie owa "architektoniczna suknia" układa się w 27 fałd - jest ich więc dokładnie tyle, aby w każdej z nich mogła stanąć figura kolejnej świętej. Kaplica została założona na planie centralnym tak, aby pośrodku wnętrza można było ulokować najważniejszą rzeźbę - Matki Bożej z Guadalupe, zaś w niszach wokół - wszystkie pozostałe patronki.

Smukła, zwiewna, lekko skręcająca się wokół własnej osi budowla będzie wykonana z betonu. Wnętrze oświetlać będą niewielkie, wąskie świetliki, umieszczone w `fałdach sukni` oraz największy - znajdujący się na szczycie kaplicy. Snop światła, wpadający do wnętrza i oświetlający jego centralną część bez wątpienia wzmocni symboliczną wymowę miejsca. Sakralną funkcję mają podkreślać też delikatne złocenia, które według projektu pokryć powinny wyższe partie budowli.

Założycielem i szefem biura FREE jest Fernando Romero, urodzony w Mexico City wychowanek Rema Koolhaasa, wielbiciel brył organicznych, prostych, ale bardzo wyrazistych, taką jest bez wątpienia najsłynniejsze jego dzieło, czyli Museo Soumaya w Mexico City, lśniącą, niezwykłą strukturę, jednym przypominającą pędzący po morzu okręt, innym - przedziwnego morskiego stwora.

Kaplica w Miami ma zostać zbudowana w przyszłym roku. Patrząc na dotychczasowy dorobek jej projektanta można być pewnym, że nie będzie to zwykły obiekt sakralny.

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>>>

Więcej o:
Komentarze (12)
Niesamowity kościół w Miami. Wygląda jak długa spódnica [WIZUALIZACJE]
Zaloguj się
 • Gość: loko

  Oceniono 22 razy 14

  Cudo :) szkoda, że u nas buduje sie molochy, ciężkie i toporne..

 • wessling

  Oceniono 6 razy 6

  O samej bryle pewnie powiedziano już wszystko, ale mnie urzekło otoczenie i parking ( fot 2 )
  To nieodzowne uzupełnienie całości, jej niezwykle istotny komponent.
  Niesamowite.
  U nas, rzecz jasna, zrównałoby się to rżysko w cholerę i wyłożyło gustowną kostką betonową.

 • Gość: EM

  Oceniono 8 razy 6

  Lekki, zwiewny, super !

 • Gość: Makaron

  Oceniono 4 razy 2

  O, jaki fajny makaron!

 • Gość: ml

  Oceniono 3 razy 1

  inspiracja konkursową koncepcją molo ?

 • Gość: a

  0

  A przekrój też mi się kojarzy jakoś kobieco...

 • Gość: mekintosz

  Oceniono 9 razy -3

  U nas byłaby obraza Boska i marsze protestacyjne obrońców krzyża i wiary

 • Gość: klawo

  Oceniono 28 razy -10

  dla mnie kicz. a w PL mamy sporo świetnej nowoczesnej sakralnej arch.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX