Rząd wprowadzi politykę miejską. Centra miast mają się rozwijać

Na ich rewitalizację pieniądze wyłoży UE. Będzie czerwone światło dla budowy nowych osiedli w polu, na peryferiach - donosi wyborcza.pl

Rząd przyjął we wtorek pierwszy dokument, który wyznacza kierunek rozwoju polskich miast. To założenia polityki miejskiej. Na ich podstawie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego napisze szczegółowy plan dla miast do 2020 r. Strategia jest potrzebna, bo z unijnego budżetu na lata 2014-20 będzie dużo funduszy dla miast. Rząd chce wydać je sensownie, by za kilka lat dały nowe miejsca pracy i polepszyły komfort życia.

Jak będą wyglądały miasta A.D. 2020? Mają mieć odnowione historyczne centra. Rewitalizowane będą mocno dziś zdegradowane tereny wzdłuż kolei, po byłych jednostkach wojskowych oraz dzielnice z pozamykanymi fabrykami i stare blokowiska.

W odnowionym centrum będą zadbana zieleń i czyste powietrze. Nie wjadą do niego ciężarówki. Miasta mają dostać obwodnice. Kierowcy zostawią samochody na parkingu "parkuj i jedź" i przesiądą się do autobusu czy na rower. Budowa ścieżek rowerowych ma być priorytetem.

Jest zapowiedź zahamowania rozlewania się miast na peryferia. Dziś deweloperzy stawiają nowe osiedla nawet w szczerym polu, choć w centrum są wolne tereny, np. w Warszawie.

Deweloperzy budują na peryferiach, bo tam jest tania ziemia. Ale to same problemy. Urząd miasta musi wybudować drogę, wodociąg, kanalizację, szkołę i zapewnić autobus miejski. To koszty. Tracą też mieszkańcy tych osiedli, bo marnują czas i pieniądze na dojazdy do pracy w centrum - wylicza negatywy suburbizacji prof. Jerzy Regulski, współtwórca samorządów w Polsce.

o polityce miejskiej czytaj więcej na wyborcza.pl

Więcej o:
Komentarze (14)
Rząd wprowadzi politykę miejską. Centra miast mają się rozwijać
Zaloguj się
 • Gość: ddddd

  Oceniono 21 razy 21

  to trzeba było myśleć o tym 15 lat temu. byśmy mieli teraz tętniące życiem centra miast. ale lepiej późno niż wcale. ciekawe jak to wyjdzie w rzeczywistości.........

 • Gość: shgds

  Oceniono 15 razy 11

  Bardzo dobrze. W mieście najlepiej gdyby do najważniejszych punktów typu ratusz jakieś ośrodki kultury itd dało się dojść a nie jadac samochodem czy autobusem dlatego centra miast powinny byc maksymalnie zageszczone przez zabudowe wiadomo gdzie to mozliwe (nie chce wycinac parkow) ale sa w wielu miastach w ich centrum takie zaniedbane miejsca jakieś zarosla na ktorych powinny byc jakies budynki a nie rosna jakies szpetne krzaczory...

 • Gość: dt

  Oceniono 6 razy 6

  Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać. Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki, dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci, dobrze zarabiający policjanci będą dbać o nasze bezpieczeństwo. Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie. Czy to możliwe? Udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce? Przecież Polacy to wielki i mądry naród. Polskę też stać na swój cud gospodarczy.

 • Gość: litościwy

  Oceniono 6 razy 4

  Do 2020 roku chcą naprawić tą demolkę przestrzenną, którą nam zafundowali przez ostatnie lata? Ha, a to dobre! Bo niby jak? Planują zburzyć Piaczeczno za unijną kasę?

 • Gość: qwerty

  Oceniono 8 razy 4

  Teraz to już PO może sobie wsadzić w dupę tą politykę. Specjaliści od lat mówią, że miasta nam się rozlewają. Teraz musieliby wyburzyć tysiące mieszkań i domów wokół wielkich miast. Zwijanie rozlanych miast to proces na dziesięciolecia, jeśli nie dłużej, a nie polityka na chwilę, bo kaska z unii przez kilka lat popłynie. Daliście dupy panowie i ten rząd już nic na to nie poradzi. Żeby nikt nie pyszczył, zlikwidują jeszcze zawód urbanisty, osłabią architektów po szyldem deregulacji i wtedy ogłoszą sukces.

 • Gość: Ton

  Oceniono 6 razy 4

  Szczerze mówiąc myślałem że już o Warszawie zapomnieli i nic nie będę robić. A tu nawet pozytywne zaskoczenie... Mam nadzieję że na prawdę się za to wezmą, i zamiast wydawać kasę na głupoty, koncerty, rzeczy chwilowe i bez sensu, może wreszcie skupią się na długotrwałym dobru dla ludzi :P

 • Gość: jik

  Oceniono 13 razy 3

  I tak jesteśmy krajem kolonialnym, i nic tego nie zmieni, hodują tu tanią siłę roboczą i rynek zbytu towarów 3 klasy za wysokie ceny. Najpierw trzeba pogonić tą hołotę a potem nauczyć się obsługi prostego cepa... tzn. wszystkiego od podstaw, a nie udawać, że jesteśmy nowoczesnym krajem.

 • Gość: Tomi

  0

  Teraz okazuje sie ze w blokowisku bez ogrodzen wygodniej niz w ogrodzonych koszarach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX