W tych miastach żyje się najlepiej [RANKING TOP 10]
Przedstawiamy dziesięć najwyżej notowanych miast z aktualnego rankingu magazynu Monocle, który od początku swojego istnienia próbuje zrozumieć nieuchwytną alchemię czyniącą dobre miasto doskonałym miejscem do życia.
Co czyni miasto idealnym portem przeznaczenia?
Rankingi jakości życia w miastach używane są między innymi przez pracodawców w celu określenia dodatków na relokację pracowników. Pomagają one też firmom międzynarodowym w decyzji gdzie otworzyć biura czy fabryki i jak dużo płacić pracownikom. Oprócz Monocle podobnymi rankingami zajmuje się np. The Economist lub firmy konsultingowe jak amerykańska organizacja Mercer.
Co czyni miasto idealnym do życia?
Najważniejsze kryteria rankingów jakości życia w miastach to bezpieczeństwo / poziom przestępczości, szeroki dostęp do produktów i usług, łączność międzynarodowa, klimat / światło słoneczne, jakość architektury, transport publiczny, tolerancja, kwestie środowiskowe, bliskość / dostęp do natury, urbanistyka, warunki dla biznesu, pro-aktywność działań politycznych, opieka zdrowotna, kultura, stabilność polityczno-ekonomiczna;
Dziś przedstawiamy Wam ranking "Miast najlepszych do życia" według opiniotwórczego magazynu "Monocle". To nieformalna nazwa nadana corocznemu zestawienia miast ocenianych pod względem warunków do życia (Quality of Life Survey 2013)
10. Auckland / Nowa Zelandia
Nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Auckland zagospodarowało opuszczone tereny poprzemysłowe i polepszyło transport publiczny. W chwili obecnej mierzy się z wyzwaniami dogęszczania tkanki miejskiej a kluczowe projekty z zakresu infrastruktury są jeszcze w opracowaniu.
Na styl życia w Auckland wpływa fakt, że 70% powierzchni tego miasta to obszar rolny a 90% mieszkańców żyje w obszarze zurbanizowanym - chociaż duża część tego obszaru ma charakter bardziej podmiejski niż w większości miast Europy czy Azji. W Auckland co roku w maju odbywa się festiwal filmów o architekturze i designie.
9. Sydney / Australia
Fantastyczna pogoda, wielość i różnorodność kuchni oraz żywa scena artystyczna czynią z Sydney miasto najwyższej światowej klasy. Wysokie koszty życia, wysokie natężenie ruchu drogowego i najgorsze lotnisko w Australii ciągną miasto w dół rankingu. W Sydney jest ponad 70 plaż, włącznie ze słynną plażą Bondi.
W granicach miasta znajduje się także kilka parków narodowych. Najlepiej rozpoznawalnymi symbolami Sydney są Opera zaprojektowana przez Jørna Utzona (ukończona w 1973 roku po 16 latach budowy) oraz wielki most Harbour Bridge ukończony w roku 1932. Nie eksplorowane wcześniej przez przemysł filmowy miejskie krajobrazy Sydney były tłem dla większości scen trylogii Matrix.
8. Monachium / Niemcy
Tradycjonalizm spowalnia Monachium w wyścigu o najwyższe miejsca w rankingu. Żyje się tutaj dobrze ale odrobinę za spokojnie. Oceniający z 'Monocle' oczekiwali od tego bawarskiego miasta więcej energii i więcej wyrazu. Na przystanku pomiędzy równowagą a regresem Monachium spadło w ich rankingu z miejsca 5 na 8.
Monachium słynie z architektury sportowej. Najbardziej charakterystyczne to dach stadionu olimpijskiego, projektu Frei'a Otto na olimpiadę w 1972, oraz Allianz Arena na Euro 2006, projektu pracowni panów Herzoga i de Meurona.
W 2008 uwagę architektonicznego świata przyciągnął przemyślnie skomplikowany budynek BMW Welt wg. projektu austriackiego biura Coop Himmelb(l)au.
7. Sztokholm / Szwecja
Jedno z szybciej rosnących miast europejskich. Łączy swoje historyczne piękno z kwitnącą nową generacją twórców i artystów. Jednakże tegoroczne wiosenne zamieszki pokazują, że stolica Szwecji ma jeszcze trochę do zrobienia jeżeli chodzi o integrację wzrastającej liczby mieszkańców. Sztokholm ma też jedne z najlepszych warunków środowiskowych. Ze względu na swoje walory ekologiczne został jako pierwszy wyróżniony przyznawanym przez Unię Europejską tytułem Zielonej Stolicy Europy w roku 2010.
Hammarby Sjöstad to nowa, ekologiczna dzielnica Sztokholmu. Choć dzielnica jest jeszcze nie ukończona (ma powstawać do 2015 roku) zastosowane w niej rozwiązania już stały się wzorami dla pragnącej budować miasta w zgodzie ze środowiskiem naturalnym reszty świata.
6. Zurych / Szwajcaria
Zurych powinien zrewidować swoje ograniczenie migracji z krajów Unii Europejskiej a ceny tutejszych nieruchomości utrzymują są na zbyt wysokim poziomie. Jednakże pod względem zajęć na świeżym powietrzu to największe miasto Szwajcarii wciąż jest niepodważalnym liderem. Wydział Architektury na tutejszej uczelni ETH jest jednym z najlepszych na świecie. Lista jego absolwentów i działających tu nauczycieli jest równoznaczna z listą wielkich świata architektury od Gotfryda Sempera poczynając, kończąc na duecie Jacques Herzog i Pierre de Meuron.
5. Wiedeń / Austria
Jakość życia w Wiedniu ciągle się poprawia. Nowy dworzec centralny zostanie otwarty w 2015. Wieża DC1 - najwyższy budynek Austrii będzie ukończony do jesieni 2013, a wiedeński styl życia słynie z długich letnich obiadów i eleganckich zimowych nocy.
W Wiedniu w latach 60-tych powstało działające dziś globalnie, jedno z bardziej radykalnych biur architektonicznych - Coop Himmelb(l)au. Od początku są oni zainteresowani architekturą skomplikowaną wynikającą ze złożonego procesu projektowego. Od sławnej wystawy Dekonstruktywistów (1988) w nowojorskim MoMA są oni flagowymi przedstawicielami tego nurtu.
4. Tokio / Japonia
Tokio nie przestaje zadziwiać. Wydajny transport publiczny, jakość i różnorodność kuchni, wszechobecna uprzejmość czynią z Tokio miasto warte życia w nim. Projekt "Tokyo Vision 2020" może przyczynić się do dalszej poprawy ogólnego dobrobytu miasta. W Tokio, w jednym z podziemnych korytarzy metra ma swoją małą - najlepszą na świecie restaurację sushi sławny Jiro.
W Tokio mają swoje biura najważniejsze pracownie architektoniczne Japonii. Toyo Ito, SANAA, Sou Fujimoto, Arata Isozaki to tylko początek długiej listy. Tutaj powstał w latach 60-tych metabolizm i jego flagowe realizacje. Mająca tu swoją kuźnię architektura Japońska to temat na oddzielny długi artykuł.
3. Helsinki / Finlandia
Przyczynami i oznakami transformacji tego miasta jest design i życie uliczne. Wraz z nowymi pokoleniami nadchodzi przypływ kreatywności, co zaskakujące - w dziedzinie mody i gastronomii. Fińska publiczna wzorowa służba zdrowia, przodujący w świecie system oświaty i bliskość natury zostawia, wg. oceniających z 'Monocle', tylko jedną kwestię - czemu Finlandia jest jedynym krajem nordyckim, który nie zalegalizował małżeństw homoseksualnych.
Helsinki (i pobliskie Espoo) to zagłębie architektury Alvara Aalto a tutejszy dworzec główny zaprojektował Eliel Saarinen, ojciec Eero Saarinena. Tam też żyje i pracuje słynny ze względu na swoje teksty architekt Juhani Pallasmaa. Kontynuuje on charakterystyczne dla Alvara Aalto wrażliwe na człowieka podejście do modernizmu. Jego książka "Oczy skóry", zwracająca uwagę na pozaestetyczne aspekty środowiska zbudowanego, jest polecana architektom i studentom na uczelniach architektonicznych całego świata.
2. Melbourne / Australia
Melbourne niestrudzenie znajduje nowe sposoby na siebie. Wspaniałe budynki rosną jak na drożdżach a powstająca regionalna kolej (za 3,7 miliarda euro) usprawni transport publiczny i mobilność mieszkańców. Pozytywne zmiany zapowiadają też duże inwestycje w infrastrukturę dla rowerów i inne gałęzie transportu publicznego.
Dzisiejsze centrum biznesowe Melbourne mieści się na planie prostokątnej Siatki Hoddle'a. Plan ustanowiony w roku 1837 był później rozszerzany. Rozplanowanie Hoddle'a okazało się dalekowzroczne i korzystne dla miasta ale powstało z bardziej prozaicznych pobudek. Działki zostały podzielone w celu ich jak najszybszej sprzedaży w publicznej aukcji. Zleceniodawca planu - gubernator George Gipps zalecił, by w planie nie było miejsca na przestrzenie publiczne placów - ponieważ wg niego wspierały one demokrację.
Przykładem najnowszej architektury jest w Melbourne kompleks budynków użyteczności publicznej i biurowych wokół Federation Square. Projekt tego zespołu został wybrany w drodze konkursu (1997) a wygrało go konsorcjum firm Lab Architecture Studio i Bates Smart.
1. Kopenhaga / Dania
Mieszkańcy Kopenhagi 'oswoili' to miasto i stolica Danii została dostosowana do ludzkiej skali. Zimna, zielona, przemierzana rowerem Kopenhaga jest miastem żywym i rozwijającym się. Entuzjazm mieszkańców jest gwarancją tego, że miasto rozwija się najlepiej jak może. To wszystko plus pewność siebie i pogodna przyszłość Kopenhagi czynią ją najlepszym do życia miastem roku 2013.
Wzornictwo przemysłowe, architektura i zrównoważony rozwój zdają się leżeć na sercu każdemu z mieszkańców Kopenhagi. W tym środowisku kwitną biura architektoniczne zdobywające coraz większą sławę : BIG, JDS, Smith Hammer Lassen, C. F. Møller, 3XN, Henning Larsen żeby wymienić tylko kilka.
W Kopenhadze żyje znany w świecie i doradzający wielu miastom urbanista i architekt Jan Gehl. To on alarmował o przywrócenie miastu ludzkiej skali, ulepszanie przestrzeni publicznych, wprowadzenie przestrzeni dla pieszych i ścieżek rowerowych już w latach 60-tych XX wieku. Dzisiejsza kondycja Kopenhagi i to, że wiele miast na świecie szuka tutaj wzorców jest dużą zasługą właśnie Gehla.
Pozostałe miasta w rankingu
Pełen ranking magazynu "Monocle" obejmuje 25 miast. Miasta poza pierwszą dziesiątką to:
Hong Kong (11),
Fukuoka (12),
Kioto(13),
Paryż (14),
Singapur (15),
Hamburg (16),
Honolulu (17),
Madryt (18),
Vancouver (19),
Berlin (20),
Barcelona (21),
Amsterdam (22),
Portland (23),
San Francisco (24),
Dusseldorf (25).
Więcej na www.monocle.com
- Więcej o:
Top 10: architektoniczne perełki Bydgoszczy
Wieża w Tokio najwyższa na świecie
Architektura w Kopenhadze TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]