Gdynia Waterfront. To będzie największa inwestycja Pomorza

Wkrótce ruszy budowa ogromnego biurowo-hotelowego kompleksu Gdynia Waterfront. Powstanie spory kawałek miasta aspirujący do miana nowej dzielnicy. A to wszystko tuż nad brzegiem morza!

Gdynia Waterfront to zespół budynków biurowych i hotelowych. Powstają między ulicami: Hryniewickiego, Washingtona i Skwerem Kościuszki. W sumie kompleks zajmie teren o wielkości 3,6 ha. Obok biur i hoteli powstaną budynki mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe i kulturalne.

Koncepcję architektoniczną i projekt budowlany inwestycji przygotowała Pracownia Projektowa FORT z Gdańska. Architekci musieli zaprojektować niemal całą nową dzielnicę. Inwestor zapewnia, że powstanie tutaj publiczna przestrzeń, która będzie mogła aspirować do miana tętniącego życiem serca Gdyni.

Pierwszym etapem inwestycji jest budowa biurowca - przyszłej siedziby głównej Nordea Bank Polska oraz hotelu Marriott Courtyard. Budynki te powstaną w sąsiedztwie wieżowców Sea Towers, nad samym nadbrzeżu Basenu Prezydenta tzw. waterfrontu.

Plusem realizowanego projektu jest usytuowanie między budynkami niewielkiej, niezabudowanej przestrzeni, która ma pełnić rolę miejskiego placu. Stanowić ona będzie środkową część kaskadowo ułożonego ciągu pieszego biegnącego wzdłuż linii nadbrzeża.

Partery nowych budynków zostały zaprojektowane tak, aby w ogólnodostępnych podcieniach mogły się znaleźć kawiarnie i restauracje. W miejscach, w których budynki ze względu na swoją funkcję musiały być zamknięte zastosowano mocne przeszklenia. Mają one wzmocnić efekt otwartości dolnych kondygnacji i wizualnie powiększyć przestrzeń publiczną.

Wizualizacja projektu Gdynia Waterfront. Widok od strony wewnętrznego placu (View 04) oraz od strony Sea Towers (View 05)materiały prasowe

Architektura kompleksu ma nawiązywać do stylu skandynawskiego. Od strony wewnętrznej elewację pokryją mleczne, szklane panele. Zewnętrzne fasady będą obłożone materiałem matowym.

W sumie biurowiec będzie wysoki na 54 metry (11 pięter). Na jego szczycie powstanie taras widokowy. Hotel natomiast osiągnie wysokość 35 metrów (9 pięter). Obok pokoi w hotelu znajdzie się sala balowa i sale konferencyjne. Goście będą mogli korzystać z tarasu widokowego, który został zaprojektowany na 4 piętrze obiektu. Na ostatniej kondygnacji, poza pokojami hotelowymi, zaplanowano pomieszczenia techniczne.

W podziemiach kompleksu powstanie wspólna dla obu budynków jednokondygnacyjna hala garażowa. Na parkingu w części biurowej zaprojektowano także szatnie i prysznice dla rowerzystów, którzy będą mogli zostawiać tu swoje rowery.

WIZUALIZACJE>>

 

c

Oceń projekt Gdynia Waterfront:
Więcej o:
Komentarze (26)
Gdynia Waterfront. To będzie największa inwestycja Pomorza
Zaloguj się
 • Gość: karol

  Oceniono 46 razy 20

  Ręce opadają.... straszne są nawet te "niby" wizualizacje. Czy Ci skorumpowani ludzie z układami którzy robią taką straszną krzywdę przestrzeni publicznej są na tyle tępi że nie potrafią nawet otworzyć gazety z jakimiś zagranicznymi projektami? może zdali by sobie sprawę że takie potwory to sie w latach 90 budowało.
  Podobno o gustach się nie rozmawia....... pod warunkiem że ktoś jakikolwiek gust

 • Gość: jan

  Oceniono 35 razy 19

  Ludzie to jest straszna tragedia dla Gdyni. Pracownia FORT znowu wciska palce i projektuje te swoje śmieszne klocki...Jeśli to "coś" ma mieć cokolwiek wspólnego ze wzorcami skandynawskimi, to zapraszam Panów architektów do miast Norweskich na wizytację: Trondheim, Haugesund, Oslo. Tyle w temacie, kropka.

 • Gość: gościu

  Oceniono 16 razy 12

  To przerażająco smutne, że taka żałosna architektura i anty- przestrzeń publiczna powstaje w mieście- ikonie funkcjonalizmu. Wynika to z głębokiej ignorancji dla kontekstu i nie zrozumienia zasad tworzenia miasta w ogóle.
  To co dzieje się w Gdyni to skandal. Centrum handlowe Riviera, wysysające ludzi ze Świętojańskiej, wyburzanie Klubu Filmowego, budowa teraz tych potworów.
  To efekt tworzenia miasta przez urzędników i inwestorów, a nie urbanistów i architektów. Dzieje się tak nie tylko w Gdyni, ale tu szczególnie boli.
  Ten Waterfront przypomina podrzędny hotel przy niemieckiej autostradzie z lat 80, a nie centrum europejskiego(skandynawskiego) miasta
  Wstyd!!!!

 • puemuerze

  Oceniono 11 razy 9

  Ten Courtyard by jeszcze uszedl jako hurtownia.

 • Gość: jak

  Oceniono 9 razy 9

  Mariott jak zwykle dał dupy. Ta sieć swoimi hotelami najczęściej szpeci. Wyjątek to może Mariott w Warszawie

 • Gość: olekk

  Oceniono 15 razy 9

  ale wam klocura w Gdyni stawiają. Ze Skandynawią nie ma ta bryła nic wspólnego, bardziej przypomina PRLowski budynek użyteczności publicznej z lat 70 czy 80, bo wcześniej to nawet w PRL takich topornych kloców nie walili

 • Gość: sludziu

  Oceniono 12 razy 8

  "Architektura kompleksu ma nawiązywać do stylu skandynawskiego" . Dobry żart. Kolejny Chlebak czy Złota 44, czyli wizualizacja kontra rzeczywistość. A rzeczywistość będzie brutalna. Jestem tego pewien. Makabryła 2015 czy tam 2016 już jest :).

 • Gość: dorsz

  Oceniono 13 razy 7

  patrząc na sondę, a raczej jej wyniku poniżej artykułu aż łapę się za głowę. gust Polaków mnie przeraża. może i 10 lat w Unii ale mentalność nadal komunistyczna. 30% uważa, że "jest dobrze" ? ludzie, pojedźcie sobie nawet do pobliskiego Berlina, zobaczcie co to jest "dobra" architektura. wtedy głosujcie. to jest straszne, że w Polsce taki szajs przechodzi i jest budowany. 100 lat za ...

 • blumkwist

  Oceniono 9 razy 7

  Dramat....architektura jak za późnego Gierka....ale nawet wtedy tworzyło się w Polsce znacznie ciekawszą architekturę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX