Transformacja domu pod Poznaniem

Stary dom z dwuspadowym dachem został skrojony na nowe czasy. Jego oblicze zmienili architekci: Piotr Kluj i Paweł Litwinowicz.

Dom znajduje się w Wolsztynie w Wielkopolsce. Inwestor zdecydował się na jego rozbudowę ponieważ w środku zaczęło brakować miejsca dla powiększającej się rodziny.

Jeszcze podczas prac projektowych okazało się, że konstrukcja dachu skośnego oraz stropu wymagają wymiany i wzmocnienia. Dlatego konieczne było rozebranie dachu wraz ze ścianami szczytowymi i ich późniejsza odbudowa.

Projektanci postanowili zwiększyć gabaryty obiektu we frontowej części działki oraz zaplanowali dobudowanie piętra. Głównym założeniem było dostosowanie nieużywanego dotąd poddasza nad najstarszą częścią domu na cele mieszkalne. Od podstaw powstała wewnętrzna klatka schodowa.

Architekci zmienili także usytuowanie głównego wejścia, które dawniej znajdowało się od strony ogrodu. Znalazło się ono między garażem, a częścią mieszkalną. Nowy garaż stanowi barierę (również akustyczną), która oddziela część prywatną działki od ogólnodostępnej części frontowej.

Po wejściu znajdujemy się w dużym, przeszklonym wiatrołapie, z którego roztacza się widok na cały ogród. Jest on łącznikiem pomiędzy garażem, a strefą mieszkalną - opisują projektanci.

Z wiatrołapu można bezpośrednio wyjść na taras, który został zadaszony. W pozostałej części parteru znalazły się pokoje gościnne, gabinet, salon z aneksem kuchennym, wc, łazienka i pomieszczenia gospodarcze. Na piętrze prócz głównej sypialni umieszczono dwa pokoje dla najmłodszych członków rodziny i łazienkę.

 

h

 

ZDJĘCIA>>

Projekt to połączenie tradycji ze współczesnością. Dwuspadowy dach dobrze odnalazł się w nowych szatach: z białą elewacją i z ciemno-grafitową dachówką.

Prosta forma oraz nowoczesne wykończenie wyróżniają obiekt spośród okolicznej zabudowy. Swoją skalą, formą oraz charakterem nie burzy on jednak ładu przestrzennego małej miejscowości, w której jest zlokalizowany - dodają architekci.

Prace remontowo-budowlane trwały 7 miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (32)
Transformacja domu pod Poznaniem
Zaloguj się
 • Maciek Zimny

  Oceniono 163 razy 139

  Jak to? Da się wyremontować stary domek bez żółtego pucu, złotych szpros, blachodachówki i kolorowego polbruku na podjeździe? To chyba nie w Polsce :p

 • Gość: jasz

  Oceniono 46 razy 42

  Przyjemne dla oka. Proste i spokojne kształty bez udziwnień.
  Nie oczekujmy, że zwykły dom będzie nagle ikoną architektury. Ten dom jest dla jego mieszkańców, a nie odwrotnie! Oby więcej takich realizacji, oby takie domy stały się standardem w Polsce.

 • Gość: mała.mi

  Oceniono 35 razy 19

  generalnie bez szału ale mimo to mi się podoba..

 • makuzy

  Oceniono 15 razy 11

  Bardzo dobra chata. Niestety takie rzeczy robią dla siebie ludzie związani z branżą. 99.9% niearchitektów przejdzie obok tego budynku myśląc, że jest w budowie albo, że na puc zabrakło...

 • travell

  Oceniono 8 razy 6

  Ile to kosztowało?

 • facelift

  Oceniono 14 razy 6

  Z Poznania do Wolsztyna jest około 80 kilometrów. Autorze - jesteś...... sam sobie odpowiedz, jeśli potrafisz.

 • q-ku

  Oceniono 22 razy 6

  Przybudówka. Tynk. Wymiana pokrycia dachowego.

 • super_szyszka

  Oceniono 6 razy 4

  Mieliście może kiedyś tam w redakcji ( uwaga trudne słowo ) geografię? Przecież z Zielonej Góry do Wolsztyna jest bliżej niż z Poznania. Pod jakim Poznaniem?

 • Gość: Ania

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo bardzo ładnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX