Memoriał Wolnego Słowa w Warszawie [ZDJĘCIA]

Na wyremontowanym skwerze przy ul. Mysiej w Warszawie pojawił się Memoriał Wolnego Słowa. Projekt pomnika został wybrany w ogólnopolskim konkursie.

Rzeźbę, która przypomina czarną cenzorską kreskę zaprojektowali architekci Katarzyna Brońska, Mikołaj Iwańczuk i Michał Kempiński. Pomnik stanął w tym miejscu 5 czerwca.

Wstęga wykonana z pomalowanej na czarno stali nierdzewnej wkomponowana została w chodnik i przecina skwer na dwie części. Jej bieg - od wylotu ul. Mysiej i budynku KC PZPR w kierunku dawnego Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, który mieścił się przy Mysiej 5 - ma symbolizować proces sterowania cenzurą w komunistycznej Polsce.

Kulminacyjnym elementem pomnika jest moment, kiedy czarna stalowa płyta unosi się ponad powierzchnię placu. Odklejenie się i przecięcie czarnej kreski symbolizuje uwolnienie słowa, odsłonięcie wymazanych treści.

Memoriał Wolnego Słowa przy ul. Mysiejfot. Agnieszka Rumińska

Bezpośrednim inicjatorem budowy pomnika był Marszałek Sejmu R.P. a obecnie Prezydent R.P. Bronisław Komorowski. Główną ideą monumentu było upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli o wolne słowo.

- Bez tej rzeszy artystów, autorów, dziennikarzy, redaktorów, drukarzy, kolporterów i wielu, wielu innych - nie moglibyśmy od dwudziestu pięciu lat cieszyć się wolnością, budować społeczeństwa obywatelskiego i tworzyć niezależnej od kontroli i nacisku kultury - mówił podczas otwarcia prezydent Bronisław Komorowski.

Pomnik to nie jedyna zmiana przy Mysiej. Po remoncie ulica, która do niedawna służyła jako parking zamieniła się w elegancki plac wyłożony granitem. Zniknęły samochody, pojawiły się nowe drzewa i kamienne siedziska. W przyszłości w pobliżu pomnika będzie możliwość załadowania aplikacji na smartfon informującej o Memoriale.

ZDJĘCIA>>

c

Więcej o:
Komentarze (12)
Memoriał Wolnego Słowa w Warszawie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • pies_fafik

  Oceniono 19 razy 17

  Warszawscy deskorolkarze i użytkownicy BMX-ów z całego serca dziękują za tę cenna inicjatywę! :D

 • antonow2

  Oceniono 16 razy 8

  Piekne ! Jesli "na zywo" wyglada tak jak na zdjeciach to jeden z lepszych wspolczesnych realizacji monumentow .

 • darmen987

  Oceniono 3 razy 3

  No i nie przypomina Pudziana :)

 • darmen987

  Oceniono 7 razy 3

  Fajna skocznia rowerowa !

 • Gość: supergość

  Oceniono 10 razy 2

  Bronia to świetna laska

 • grundol1

  Oceniono 3 razy 1

  Pod tym odkrytym fragmentem mógłby być jeszcze jakiś tekst, bo tak to cenzura zakreśliła treść, której nie było.

 • vicenteolivio

  0

  Pewnej części ciała nie urywa, ale jest spoko. Nowoczesne formy w przestrzeni miejskiej są zawsze pożądane i urozmaicają nam miasto.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 2 razy 0

  Według zapowiedzi od spodu tej uniesionej krechy miało być lustro. Póki co nie miałam okazji obejrzeć pomnika z bliska, jakoś się tam nie wybrałam, ale ze zdjęć nie widać, żeby był tam taki element...

 • tece92a

  Oceniono 3 razy -1

  To pomnik narciarza,który wrócił z Doniecka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX