Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Miejskie w Żorach. W zabytkowej kamienicy z wielkim kopcem w ogrodzie

red

Muzeum Miejskie w Żorach od 2000 roku funkcjonowało przy lokalnym ośrodku kultury. Nowa siedziba powstała w liczącej ponad sto lat zabytkowej willi i dobudowanej do niej nowej części

Inwestorem, który odpowiada za przebudowę obiektu jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zdecydowano, aby w zbudowanej w 1908 r. willi Ferdynanda Haeringa ulokować siedzibę Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej, a w dobudowanej nowej części siedzibę Muzeum.

Projekt przebudowy obiektu przygotowali architekci z pracowni AIR Jurkowscy Architekci Biuro Autorskie. Dwa górne piętra zabytkowej willi przeznaczono na pomieszczenia biurowe. Parter przygotowany został do funkcji muzealnej, z kolei w piwnicy znalazło się miejsce dla lokalu gastronomicznego.

Założyliśmy, że ten budynek jest tak inny, tak indywidualny w otoczeniu, bogato zdobiony obramieniami drzwi i okien, pilastrami, gzymsami, że musi pozostać obiektem dominującym na działce i, jak kiedyś, być wyeksponowanym w otaczającym go ogrodzie - wyjaśniają architekci.

Dlatego nowy fragment obiektu został zaprojektowany tak, aby zdawał się być ukryty pod ziemią. Dach nowej części został pokryty roślinnością, a ściany galerii obsypano ziemnymi skarpami. Taki zabieg sprawił, że budynek muzeum w bardzo dyskretny sposób zaznacza swoją obecność.

W nowej części umieszczono dwie galerie wystawowe, które zostały rozdzielone holem głównym. Naturalne światło przenika do wnętrza dzięki ukrytemu między filarami świetlikowi dachowemu. Między starą, a nową częścią pojawił się szklany łącznik. Tuż obok zbudowano wysoką, szklaną klatkę schodową.

Skomentuj:

Muzeum Miejskie w Żorach. W zabytkowej kamienicy z wielkim kopcem w ogrodzie