Niczym nowoczesna stodoła. Jednorodzinny dom w Tychach

Dom Dwie Stodoły znajduje się w północnej, spokojnej części Tychów, w pobliżu lasu. Jego bryła odpowiada zapisom warunków zabudowy, które narzucają geometrię dachu i maksymalną wysokość budynku. Budynek zaprojektowali architekci: Robert Skitek oraz Szymon Borczyk z pracowni RS+

Mieszkająca tu rodzina chciała, aby dom otwierał się na ogród, w którym w pogodne dni można spędzać jak najwięcej czasu.

- Aby tego dokonać i rozbić kubaturę, podzieliliśmy bryłę budynku na dwie różniące się materiałowo i funkcjonalnie części - tłumaczą architekci.

Pierwsza część skierowana jest na południe - w niej umieszczono całą strefę dzienną. Druga część, w której znajduje się garaż, zwrócona została w stronę wjazdu na działkę. W niej umieszczono pozostałe strefy funkcjonalne, w tym między innymi siłownię.

Architekci przesunęli obie części względem siebie, dzięki czemu stworzono zacienioną, prywatną część tarasu, do której można się dostać bezpośrednio z sypialni. Zabieg ten sprawił, że bryły domu przesłaniają się tak, aby do głównej sypialni nie docierały bezpośrednie promienie słoneczne w godzinach popołudniowych. To sprawiło, że sypialnia pozostaje chłodniejsza nawet w upalny dzień. Obie części domu połączono ze sobą otwartą, przeszkloną antresolą.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Dom dwie stodoły w Tychachfot. Tomasz Zakrzewski (archifolio.pl)

Elewację budynku wykonano z trwałych materiałów, dzięki którym dom przez długi czas zachowa swój pierwotny wygląd. Architekci zrezygnowali też z rynien, dzięki czemu budynek ma nowoczesną i minimalistyczną formę.

Wewnątrz wszystkie strefy codziennego funkcjonowania zlokalizowano na parterze, pozostałe, spełniające funkcje dodatkowe, znalazły się na piętrze. Wnętrza utrzymane są w dwukolorowej, ciepłej stylistyce. Mają one stanowić kontrast wobec chłodnych materiałów elewacyjnych. Powierzchnia domu to 251 m kw.

Więcej o:
Komentarze (51)
Niczym nowoczesna stodoła. Jednorodzinny dom w Tychach
Zaloguj się
 • Gość: francuska

  Oceniono 109 razy 69

  Doprawdy czytajac komentarze polskich czytelnikow : totalna wioska i bezguscie. Dom fantastyczny ! coz!

 • Gość: tyss

  Oceniono 67 razy 45

  Świetna realizacja! Miła odmiana wśród tylu pseudodworków czy kostek-akwarium.

 • Gość: PolaPP

  Oceniono 46 razy 22

  Wszystko pasuje, łącznie z fontem 23 przy furtce. Bardzo ładnie, a pomysł ze schowaniem rur spustowych świetny.

 • sova79

  Oceniono 18 razy 16

  Bardzo fajny dom. Ale mi się marzy drewniana chatka jak po dziadkach, na największym zadupiu . Już nowoczesność mi się przejadła. Mieszkam w nowoczesnym biało-szarym mieszkaniu z połyskiem i tęsknię za przytulnością i kaflowym piecem. Zbiorę się kiedyś na odwage i wyniosę się na wieś i kupię sobie kozę.Ehhhh

 • Gość: eeehhh

  Oceniono 36 razy 12

  poziom opisów Państwa artykułów można porównać jedynie z Pudelkiem albo Faktem.

 • az555

  Oceniono 15 razy 11

  kiedyś Tychy tak wyglądały.Surowa sypialnia budząca lęk.Doszła zieleń,mała architektura,kolory-i stały się najładniejszym miastem na Śląsku.To będzie też świetne miejsce do życia.

 • j21p

  Oceniono 16 razy 8

  miodzio

 • kajetan907

  Oceniono 11 razy 7

  Jaki inny od tych wszystkich pseudo dworkowych potworków powstających na każdym rogu.

 • Gość: Jedi

  Oceniono 3 razy 3

  Matko ! Właśnie w piątek oddałam swój projekt na zaliczenie , był niemalże identyczny , tylko segmenty równolegle do siebie (taki "klocek z tetrisa") i w części nie miał poddasza jako takiego tylko "pełny" widok na więźbę, żeby to naprawdę była stodoła . Co mnie zatrwożyło, nazwałam go właśnie "stodołą". Jeszcze mi się ręce trzęsą , tak dziwnie się złożyło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX