Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]

W Warszawie ma powstać nowy wieżowiec, który pod względem całkowitej wysokości zdetronizuje nie tylko Pałac Kultury i Nauki, który jest ciągle najwyższym polskim wieżowcem, ale także londyński The Shard, który jest najwyższym budynkiem w całej Unii Europejskiej. Wiceprezydent miasta potwierdził wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla najwyższego polskiego budynku.

Władze Warszawy wydały decyzję o warunkach zabudowy dla nowego wieżowca na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła. Dziś na tej działce znajduje się jedynie dość zaniedbany parking. Już niebawem może tam stanąć najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Decyzja zezwala na budowę budynku o całkowitej wysokości 310 metrów, przy czym duża będzie w tym zasługa aż 80 metrowej iglicy, która ma znaleźć się na dachu budynku. Taka wysokość będzie wymagała specjalnego opracowania, dzięki czemu ma szansę być ciekawie połączona z główną bryła obiektu. Sam budynek ma kaskadowo rosnąć od 180 do 230 metrów.

Tym samym pierwsze miejsce w UE osiągniemy tylko pod względem całkowitej wysokości (łącznie z iglicą). Jeśli będziemy Patrzeć na wysokość do dachu, to będzie to polski rekord i europejska czołówka.

Potwierdzam, wydaliśmy decyzję o warunkach zabudowy dla 310-metrowego budynku u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II. Przymierzaliśmy, jak ten budynek wpisze się w panoramę Canaletta, czyli sylwetkę centrum oglądaną z praskiego brzegi. Wieżowiec idealnie wpasowuje się pomiędzy Pałac Kultury, a dopuszczone w planie zagospodarowania okolic pałacu dwa 240-metrowe wieżowce przy Emilii Plater. Gdyby miał stanąć kawałek dalej na zachód, już trzeba by go skrócić do ok. 200 metrów, bo deformowałby sylwetkę śródmieścia - mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Inwestorem, który chce wznieść nowy budynek jest słowacka firma HB Reavis, która na kupionej od PKP działce chce postawić łącznie trzy budynki rosnące w kierunku Jana Pawła II. Jakiś czas temu firma ogłosiła, że w sprawie projektu prowadzi rozmowy ze światowej sławy architektem Normanem Fosterem, który zaprojektował między innymi szklaną kopułę niemieckiego parlamentu czy, jak na razie jedyne swoje dzieło w Polsce, czyli warszawski Metropolitan w okolicach Placu Piłsudskiego.

Cały kompleks ma mieć kształty zapewniające dostęp do światła do mieszkalnych budynków po drugiej stronie ulicy chmielnej. Łącznie ma tu powstać ponad 100 tys. m kw. biur, z czego ok. 63 800 m kw. Pod kompleksem zaplanowany jest pięciokondygnacyjny podziemny parking.

Inwestor na razie nie pokazał projektu oraz nie zdradza informacji na temat planowanych terminów rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. O wszelkich nowych faktach dotyczących planowanej budowy będziemy informować w naszym portalu na bieżąco.

O planowanej inwestycji czytaj też na warszawa.gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (35)
Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie! [310 METRÓW]
Zaloguj się
 • Gość: TL

  Oceniono 121 razy 117

  Wysokość z iglicą jest jak podawanie wynagrodzenia brutto albo mierzenie penisa od kręgosłupa ;)

 • Gość: Roner

  Oceniono 28 razy 14

  Wysokość dobra. Byle by tylko nie był to kolejny szklany kloc w kolorze błękit/seledyn. Niech w końcu ktoś zastosuje okładzinę kamienną lub coś co by ją zgrabnie imitowało. Może stalowe żyletki? Cokolwiek byle nie nudne szkło od góry do dołu.

 • Gość: verseau

  Oceniono 21 razy 11

  w warszawie na terenach pokolejowych buduje sie miasto, w poznaniu sypialnie:/

 • Gość: WARSAW SKYLINE

  Oceniono 11 razy 5

  niech się buduje bo głupio żeby pkin był najwyższy / co z tego że na złote srajtasy będzie padał cień

 • Gość: logdfgdofgdfog

  Oceniono 6 razy 0

  khkhhghjghj

 • Gość: klaps

  Oceniono 12 razy 0

  jak to podziemny parking? przecież tam pod płytą idzie kolej z całego Dworca Centralnego...
  byłoby fajnie gdyby zaprojketowała go dobra pracwonia. najlepiej Richard Rogers albo Renzo Piano Workshop. Fostery są ostatnio bardzo nierówne - wpadli w manierę dekoracyjnych rombów.

 • ampolion

  Oceniono 1 raz -1

  Łatwo jest przewyższyć wieżowiec stojący w kraju nie będącym już w UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX